Mick Schumacher v boji o titul ve formuli 4 závodil i proti českému talentu

Poslední říjnový víkend se konalo finále italské formule 4. Souboj o titul mezi Mickem Schumacherem a Marcosem Siebertem vyvrcholil na legendárním okruhu Monza. Závěrečný podnik letošní sezony je významný i pro české fanoušky motorsportu – v Itálii debutoval talentovaný jezdec Václav Šafář. Český pilot před svou premiérou absolvoval čtyři hodinové tréninky, kde se seznámil s novou technikou.…

Štítky: Mick Schumacher Václav Šafář Zveřejněno 1. 11 2016 — Marie Tomšíková

Poslední říjnový víkend se konalo finále italské formule 4. Souboj o titul mezi Mickem Schumacherem a Marcosem Siebertem vyvrcholil na legendárním okruhu Monza. Závěrečný podnik letošní sezony je významný i pro české fanoušky motorsportu – v Itálii debutoval talentovaný jezdec Václav Šafář.

Český pilot před svou premiérou absolvoval čtyři hodinové tréninky, kde se seznámil s novou technikou. „Test mi hodně pomohl, protože Monza je velice rychlá a náročná trať. Především pak zatáčky Lesmo a Parabolica. Vůz formule 4 mi sedí, líbí se mi řazení pádly pod volantem a navíc perfektně brzdí,“ komentoval své první dojmy pro web ceskeokruhy.cz.

Před posledními závody ročníku 2016 měla šance na titul trojice pilotů – Marcos Siebert, Mick Schumacher a Raul Guzman Marchina. Poslední zmiňovaný by však musel získat 65 bodů, pozornost se tedy upínala na dvojici Siebert – Schumacher. Syn legendy formule 1 ztrácel pětadvacet bodů.

Závěrečný podnik formule 4 se skládal ze tří nedělních závodů a dvou sobotních kvalifikací, kterých se účastnilo třicet pilotů. Jedním z nich byl i Václav Šafář, který nastoupil za tým RB Racing. Pro českého pilota to bylo první představení na mezinárodní scéně ve formulovém monopostu.

V kvalifikaci Šafář zajel 27. a 29. čas. V prvním závodě se mu dařilo o něco lépe, dojel na čtrnáctém místě. Později byl bohužel společně se svým týmovým kolegou vyloučen. Druhý závod dokončil na devatenáctém místě, třetí závod na osmnáctém.

Trojice závodů nabídla dramatický souboj o titul. První suverénně ovládl Mick Schumacher s náskokem jedenácti sekund. Siebert dojel druhý a jeho náskok v průběžném hodnocení se zmenšil na osmnáct bodů. Ve druhém závodě si Schumacher poškodil přední křídlo, musel zajet do boxů a nebodoval. Siebert získal páté místo a o mistrovi bylo rozhodnuto.

V italské formuli 4 se snaží prorazit velké množství talentovaných pilotů. „Podobné startovní pole jsem zažil naposledy v roce 2013, když jsem jezdil s motokárami v Itálii, ale ve formuli je to úplně něco jiného. Jezdec se toho během jednoho víkendu mnoho naučí, protože neustále s někým bojuje a snaží se dostat dopředu,“ komentoval dále Šafář.

Zatímco Schumacher i Siebert tuto sérii opouštějí a vydávají se sbírat zkušenosti se silnějšími monoposty, cílem Václava Šafáře je absolvovat celou sezonu 2017. „Příští rok chceme jet italský šampionát formule 4. Nejspíše se svou formulí v českém týmu,“ dodala mladá naděje českého motorsportu.

Foto: vaseksafar.cz

Čtěte dále: Video: Jak se liší pit stopy napříč motorsportem?

Diskuse k článku

Napsat komentář