Mick Schumacher má v cestě do formule 1 soupeře

Kdo bude příští rok jezdit pro Alfu Romeo? Nad jezdeckým složením původního Sauberu visí velký otazník. Setrvají oba současní jezdci, nebo jen jeden? Jak se zdá, mohou odejít rovnou oba. Pokud by se tak stalo, může do formule 1 zamířit jeden z juniorských závodníků – například Robert Shwartzman, nebo Mick Schumacher.

Štítky: Helmut Marko Mick Schumacher Robert Shwartzman Zveřejněno 23. 07 2020 — Petr Čermák

Robert Shwartzman je mladý ruský závodník formule 2 jezdící pro tým Prema. S ohledem na fakt, že je ve svém šampionátu nováčkem, si vede nadmíru skvěle. Po šesti závodech má na svém kontě dvě výhry, a dokonce vede s 18bodovým náskokem pohár jezdců.

Shwartzmanův týmový kolega Mick Schumacher letos zahájil u Premy svůj druhý ročník ve formuli 2. Vloni skončil celkově dvanáctý, radoval se pouze z výhry během nedělního závodu na Hungaroringu. Letos je syn sedminásobného šampióna v lepší formě, s dvěma pódii obývá čtvrtou příčku v celkovém pořadí.

Schumachera ale i nadále trápí smůla. Během sprintového závodu na Red Bull Ringu musel odstoupit kvůli kontroverznímu výbuchu hasicího přístroje přímo v kokpitu vozu. Nejen smůla, ale i jezdecké chyby znamenají, že na svého mladšího týmového kolegu ztrácí už 42 bodů.

Alfa Romeo nemá ve formuli 1 potvrzenou jezdeckou dvojici na příští rok, je tedy logické, že se v éteru sem tam mihne nějaká zpráva o tom, že by do královny motorsportu přestoupil nějaký jezdec formule 2. Kdyby došlo na lámání chleba a bylo potřeba se rozhodnout mezi oběma jezdci Premy, měl by poradce Red Bullu Helmut Marko jasno. Je důležité připomenout, že jak Schumacher, tak Shwartzman jsou členy jezdecké akademie Ferrari.

„Kdybych rozhodoval za Ferrari, dostal by sedačku Robert Shwartzman. Je inteligentní, rychlý, umí dobře pracovat s pneumatikami. Je výjimečný,“ myslí si Marko.

Ke komu se ale přiklání vzpínající se kůň? Ačkoliv je bodově Mick Schumacher pozadu, šéf Ferrari Mattia Binotto vyzdvihuje jeho schopnosti a poukazuje na výrazné meziroční zlepšení.

„Mick jezdí dobře, lépe než vloni,“ prozradil Binotto. „Ve formuli 2 je důležité postupovat vpřed. V Maďarsku se mu dařilo, na jakákoliv rozhodnutí je ale příliš brzy.“

Už před několika lety tým kolem Micka Schumachera upozorňoval, že není cílem se dostat do formule 1 co nejdřív. Syn sedminásobného šampiona potřebuje čas na sebezdokonalování, do královny motorsportu chce vstoupit jako kompletní závodní jezdec.

Ačkoliv mohou být někteří experti ohledně Micka Schumachera kritičtí, nesmíme zapomínat na jeho působení v evropské formuli 3. V roce 2017 získal pouze jedno pódium, trápil se také v první polovině sezóny 2018. V té druhé ale výrazně posílil a úplným vrcholem byla série pěti vítězství v řadě na německém Nürburgringu a rakouském Red Bull Ringu. Nakonec se stal evropským šampionem.

Syn historicky nejúspěšnějšího jezdce formule 1 se nechal slyšet, že jeho přední cíl je stát se jedním z nejlepších závodníků ve formuli 2. „Chci být jeden z nejlepších. Chci se stát kompletním závodním jezdcem.“

Virtuální šampionát W Series přivítal poprvé i českou závodnici Jílkovou, skončila druhá

„Samozřejmě, že sním o vstupu do formule 1. Je to můj sen. Chci se tam dostat a chci tam prožít svůj život,“ uvedl 21letý Schumacher v rozhovoru pro Autoweek.com.

Důležitým faktorem ve všech formulových kategoriích je tlak a tíha odpovědnosti. Zatímco Robert Shwartzman může být relativně v klidu, jelikož jej média nevystavují pod výrazný tlak, Mick Schumacher je pod drobnohledem veřejnosti od svých motokárových začátků. Mnozí ho srovnávají s otcem Michaelem, jiní jeho talent zpochybňují a tvrdí, že se do motorsportu dostal jen díky svému jménu.

Někteří jezdci jsou pod tlakem nebezpečnější než obvykle, někteří naopak zpomalí a začnou dělat chyby. Otázkou stále zůstává, do jaké skupiny patří Mick Schumacher. Na odpověď si ale budeme muset ještě nějakou chvíli počkat. Závody formule 2 můžete i nadále sledovat na televizních stanicích Sport1 a Sport2.