Michelin odmítá strategii F1 o pneumatikách se záměrně krácenou životností

Francouzský výrobce pneumatik, firma Michelin, je jedním z uchazečů pro dodávání gum formuli 1 v letech 2025–2027. V tendru ale nejspíše už dlouho nevydří. Michelin se neshodne s vedením F1 na výrobě pneumatik a odmítá dodávat gumy, které se samy zničí.

Štítky: FIA Michelin Pirelli Pneumatiky Zveřejněno 23. 04 2023 — Vašek Štěpánek

Aktuální dodavatel pneumatik, firma Pirelli má v F1 exkluzivní monopolní postavení – nikdo jiný aktuálně nesmí královně motorsportu dodávat pneumatiky. Pirelli přišlo do F1 v roce 2011 poté, co nahradilo japonského dodavatele Bridgestone.

S velkou pravděpodobností bude Pirelli ve formuli 1 ještě nějaký pátek, minimálně tuto a příští sezonu, a po nedávném stanovisku svého konkurenta [Michelin] své postavení italská firma na výrobu pneumatik ještě více upevnila.

Francouzský Michelin má problém se stanovisky formule 1. Michelin jednoduše nechce dělat pneumatiky, které samy sebe ničí. Podle Francouzů jde o umělý prvek, který akorát kazí pocit ze závodu a jezdci nemohou jet neustále naplno.

Baví tě podcast KOLO NA KOLO? Přijď na živá představení v kinech CineStar v Českých Budějovicích (4. května) a Liberci (1. června) se speciálními hosty a exkluzivním dvacetiminutovým filmem o Strategii během velkých cen F1. Vstupenky zde.

„Řekli nám [vedení F1] své požadavky a jejich zájmem je, abychom jim dodali pneumatiky, které toho málo vydrží, chtějí show. Já to naprosto chápu a respektuji, ale nemohu s tím za Michelin souhlasit a pokud nedojde ke změně požadavků, v F1 nebudeme.

V Michelinu máme velký zájem být součástí formule 1, ale ne za podmínek a omezení, které degradují dobrý pocit ze závodů. Pokud chcete kvalitu, stačí jezdcům dodat dobré pneumatiky, na které budou moci tlačit,“ vyjádřil se CEO Michelinu Florent Menegaux.

„Když bude pilot ve voze spokojen se svými pneumatiky, bude na ně tlačit a věřit jim. Podle mého se tímto kvalita závodění zvedne a nepotřebujete umělé prvky, kvůli kterým se gumy zničí samy,“ dodal generální ředitel Michelinu.

S největší pravděpodobností tak ve formuli 1 zůstane italský dodavatel Pirelli, který je v F1 zaběhlý a na rozdíl od Michelinu, je ochoten splnit požadavky FIA i FOM, jenž si přejí mít v šampionnátu ‘sebedestrukční’ pneumatiky.

Na Imole nás čeká kvalifikační experiment s pneumatikami