Nico Rosberg

Zveřejněno 27. 04 2014 — Jan Pastorek
Národnost: německá
Startovní číslo:6
Tým:Mercedes
Datum narození:27. 6. 1985
První závod:GP Bahrajnu 2006
Tituly:-
Oficiální stránka:nicorosberg.com
Sociální sítě:
Statistiky:GPGuide

Nico, syn slavného finského šampiona formule 1 z roku 1982, Kekeho Rosberga, měl už od malička všechny předpoklady pro svou budoucí závodnickou kariéru. Během ní odjel většinu závodů pod německou vlajkou, avšak v dětství závodil i za Finsko. Pilot totiž vlastní dvojí občanství, neboť se narodil do manželství Fina a Němky.

Svoje dětství strávil nadějný jezdec na motokárách, kde dosáhl značných úspěchů. Mezi ně patří například vítězství v evropském šampionátu Formula A a ve světovém šampionátu Super A. Jeho další kroky směřovaly do Formule BMW ADAC, později pak do Eurosérie F3. I zde slavil úspěch.

V roce 2005 zamířil Nico do GP2, kde spolu s týmem ART slavil titul hned v první sezoně. V té době už zároveň pracoval pro tým BMW-Williams jako testovací jezdec. Svoji závodní sedačku pilot ve formuli 1 získal o rok později, stal se tak týmovým kolegou Marka Webbera. Při svém debutu v královně motorsportu sice zajel nejrychlejší kolo závodu, nicméně zbytek sezony se už nesl v pochmurnější náladě.

Sezonu 2007 strávil Němec znovu u Williamsu, kterému se konečně podařilo překonat problémy se spolehlivostí z loňského roku. Pilot navíc začal naplno projevovat svoje kvality, takže o něj na konci sezony projevil zájem i McLaren. On však jeho nabídku odmítl.

Rok 2008 zahájil Rosberg úspěšně, když v Austrálii vybojoval svoje první pódiové umístění ve formuli 1. Celá sezona se však pro Williams nesla v kolísavém duchu a pilot pomalu začínal cítit, že nastává čas na zvednutí plachet. Sezonu 2009, však ještě strávil s Williamsem.

Pro následující rok už přijal nabídku Mercedesu GP vzniklého z mistrovského týmu Brawn GP. Týmovým kolegou byl Němcovi jeho krajan, sedminásobný mistr světa Michael Schumacher, kterého Nico v šampionátu jasně porazil. V sezonách 2011 a 2012 se pro Mercedes nic moc nezměnilo, Nico si však ve Velké ceně Číny 2014 připsal na své konto premiérové vítězství ve formuli 1

V Roce 2013 nahradila Michaela Schumachera v roli Rosbergova týmového kolegy Lewis Hamilton. Tým navíc postavil konkurenceschopnější vůz, takže Nico dopadl lépe i v šampionátu. Rok 2014 pak přinesl revoluci v technických regulích F1, ze které Mercedes vytěžil maximum, a sezóně jasně dominoval. Rosberg bojoval o titul s Hamiltonem, ale nakonec mu podlehl, takže si odnesl jen titul vicemistra.

 

Články