Mercedes už je uražený: Útoky Red Bullu jsou osobní a za hranou

Šéf Mercedesu Toto Wolff vyjádřil znepokojení nad rozsahem osobních útoků Red Bullu po GP Velké Británie. Rakušan doufá, že se podaří obnovit profesionální rivalitu Formule 1.

Štítky: Lewis Hamilton Max Verstappen Red Bull Toto Wolff Zveřejněno 23. 07 2021 — Jiří Košta

Poradce Red Bull Helmut Marko obvinil Hamiltona z bezohledné jízdy a řekl, že Mercedes ukázal svůj styl oslavou vítězství, zatímco Verstappen podstupoval kontroly v nemocnici. Sám Verstappen obvinil Hamiltona, že je neuctivý, zatímco šéf týmu Christian Horner uvedl, že Hamilton byl podlý.

Wolff připouští, že emoce přicházely ve chvílích po havárii Hamiltona a Verstappena, ale myslí si, že způsob a jazyk použité v kritice nebyly správné.

„Myslím, že chápete, že z pohledu konkurence byla situace zneklidňující. Rozumím tomu. Přesto byl použitý jazyk hodně osobní, a zároveň na úrovni, kterou jsme ještě v tomto sportu neměli,” říká Wolff.

Nechvalně se vyjádřil i otec jezdce Red Bullu Jos Verstappen, což se ale asi dalo očekávat. Bývalý pilot formule 1 nechodí pro ostrá slova daleko.

„Chápu předpojatost samotné havárie a emoce otce a pravděpodobně bych byl stejný, ale použil bych jiný jazyk.“

Zatímco nizozemská média ve středu informovala, že Hamilton navázal kontakt s Verstappenem poprvé od nehody, Wolff uvedl, že s týmem Red Bull ještě nepromluvil. Říká však, že když se situace trochu uklidnila, hodlá se dostat do kontaktu s týmem se sídlem v Milton Keynes.

„Myslím, že jakmile emoce poklesnou, pokusíme se obnovit náš profesionální vztah kvůli formule 1. Ale kromě toho nebyly žádné diskuse a nejsou třeba.”

Red Bull stále vyhodnocuje, zda má případ Verstappen/Hamilton posunout dále s možností požádat, aby FIA věc oficiálně přezkoumala. Ačkoli existují návrhy, že jedním novým prvkem mohou být data GPS, která ukazují, že Hamilton byl při nájezdu do Copse v prvním kole rychlejší než v jakémkoli jiném kole závodu, zdroje Mercedesu trvají na tom, že tomu tak není – a srovnání ukazují, že existují i ​​jiné takové situace.

Na otázku, zda se obává, že by Red Bull mohl tuto záležitost posunout dále, odpověděl Wolff: „Toto je formule 1. Nic z toho mě neznepokojuje.“

Wolff pravidelně hovořil s Hamiltonem po britské GP a říká, že navzdory kontroverzi nebyl jezdec Mercedesu po závodě ve špatné náladě.

„Myslím, že je docela uvolněný. Je to velmi polarizační příběh a některé komentáře, které zazněly, byly velmi osobní a pravděpodobně více rozvířily situaci. Ale celkově je v pořádku.

Myslím, že kontroverze a polarizace jsou dobrým příběhem a dobrým obsahem pro tento sport Tam, kde se to přelévá do osobních nepřátelství, tam také překračujete značku. Ale zároveň musí každý posoudit, jak to chce udělat.”

Porsche údajně chystá konkurenta pro BMW i4