Mercedes se nečekaně trápí

Mercedes zavelel k analýze, aby zjistil, co se pokazilo během náročného druhého dne předsezónního testu formule 1 v Bahrajnu.

Štítky: Mercedes Zveřejněno 24. 02 2023 — GPF1.cz

Mercedes si ve čtvrtek užil pozitivní úvodní den bez známek problémů s poskakováním, které pronásledovaly jeho W13 v loňském roce. Technický ředitel Andrew Shovlin označil W14 za “mnohem klidnější a stabilnější” platformu s “bezchybnou” spolehlivostí během prvního dne. Tým však ztratil poslední hodinu a půl druhého dne, když Russell zastavil kvůli problémům s hydraulikou a na trať se už nevrátil.

“Neměli jsme silný druhý den,” přiznal Shovlin na konci pátku. Nebylo to však jen Russellovo drama se spolehlivostí, které omezilo jeho jízdu na 26 kol, co přispělo k pátečnímu nelehkému stavu Mercedesu, který se snažil najít správnou rovnováhu vozu. Lewis Hamilton s vozem W14 najel v první polovině dne poměrně působivých 72 kol. Při několika příležitostech se však u jeho vozu projevila nestabilita zadní části, kterou vykazoval první den, a Hamilton musel při výjezdech ze zatáček zvládnout několik smyků.

“Zastavení na trati s problémem se spolehlivostí nebylo skvělé a my jsme se snažili o dobré vyvážení vozu v měnících se podmínkách,” řekl Shovlin.”Probíhá několik šetření, abychom pochopili, proč to dnes byl takový problém, když včera to bylo poměrně jednoduché. Tato práce bude pokračovat v noci a nepochybně ráno pochopíme více. Bude zajímavé zítra zjistit, zda se nám podaří pochopit pokles výkonu a zmírnit ztrátu času na trati.”

Russell řekl, že tým v průběhu dne ještě “odhalil v datech některé zajímavé věci”, které budou přes noc analyzovány s cílem zvýšit výkon vozu.

“Ve W14 jsme ještě neodhalili všechno a všichni na tom usilovně pracují, abychom závěrečný den testování maximálně využili,” řekl.

Již dříve během dne Russell mírnil očekávání ohledně úvodního závodu sezóny a řekl, že by bylo “přitažené za vlasy” předpokládat, že by se Mercedes mohl v prvním závodě příštího víkendu vyrovnat Red Bullu.

“Myslím, že rozhodně věříme, že nakonec budeme mít auto schopné se do tohoto boje zapojit,” odpověděl Russell na otázku, zda očekává, že se zapojí do boje o titul. “Zda se nám to podaří příští víkend v Bahrajnu, to si myslím, že může být trochu otázkou. Red Bull vypadá velmi silně, vypadá velmi stabilně, auto vypadá opravdu silně a samozřejmě Max Verstappen předvádí opravdu dobré výkony. Myslím, že reálně to bude příští týden pokračovat, ale není důvod, proč bychom se tam nakonec nemohli dostat někdy letos. Mercedes má navíc dobré tempo vývoje.”

Hamilton říká, že tým má na sobotní závěrečný den testování “naplánováno hodně práce” a že “všichni pracují neuvěřitelně tvrdě”, aby z vozu W14 dostali více výkonu.