Mercedes porušil dohodu a podvedl (naivní) Ferrari

Přestože od Grand Prix na Monze bude nově platit omezení ve spotřebě oleje, Mercedesu se toto nařízení týkat nebude, a to díky nasazení nového motoru v Belgii. Tým tím však porušil gentlemanskou dohodu.

Štítky: Ferrari Mercedes Pohonné jednotky Zveřejněno 28. 08 2017 — Lukáš Štěrovský

Německý magazín Auto Bild tvrdí, že Mercedes překvapil Ferrari tím, že v Belgii nasadil novou specifikaci pohonné jednotky. To se totiž podstatným způsobem dotýká letošní „olejové kauzy“. Podle některých spekulací totiž určité týmy spalovaly spolu s palivem i olej, což jim mělo zajistit vyšší výkon zejména v kvalifikaci.

Mezinárodní automobilová federace tak přišla s omezením množství oleje – od Monzy bude moci každý motor „zkonzumovat“ pouze 0,9 litrů oleje namísto stávajících 1,2 litrů. Tedy přesněji řečeno každý nově nasazený agregát.

A v tom je kámen úrazu. Mercedes a Ferrari se údajně dohodly na tom, že nenasadí žádné úpravy pohonných jednotek právě před Velkou cenou Itálie. Jenže Stříbrné šípy tuto gentlemanskou dohodu porušily. Vylepšený motor z Grand Prix Belgie tak budou moci použít i v Itálii, a to s původním množstvím 1,2 litrů oleje.

„Ferrari se ještě před závodem ve Spa dotazovalo, zda některý z týmů chystá nasadit nové motory. Odpovědí mu bylo, že nikoliv,“ píše se zase ve zprávě dalšího německého média, sportovního magazínu Bild.

Ten rovněž potvrdil, že podle Mezinárodní automobilové federace Mercedes neporušil žádná oficiální pravidla. Ferrari tak doplatilo na to, že se spolehlo na dobré mravy. Ve světě formule 1 poněkud naivní jednání od týmu, který má mistrovské ambice.

FIA přitvrdila v pravidlech o spalování oleje

Diskuse k článku

Napsat komentář