Mercedes nejlepším lidem nabízí dvojnásobné platy, aby nešli dělat motory do Red Bullu

Bitva mezi Mercedesem a Red Bullem neprobíhá jen na dráze. Poslední týdny se hodně řeší odliv zaměstnanců Stříbrných šípů ke konkurenci, kterému se německá stáj snaží zabránit. Podle Helmuta Marka, poradce Red Bullu, dokonce nabízí Mercedes svým lidem dvojnásobný plat, jen aby u týmu zůstali.

Štítky: Mercedes Pohonné jednotky Red Bull Zveřejněno 6. 05 2021 — Lukáš Štěrovský

Vše souvisí s novým programem Red Bullu, který nese název Powertrains a v rámci kterého si stáj bude sama spravovat motory Hondy, než podle očekávání v roce 2025 přijde s vlastním agregátem. Jako jediná spolu s Ferrari tak bude mít oddělení pro stavbu vozu i agregátu prakticky pod jednou střechou, což je velká výhoda.

Možná i proto nastal hromadný úprk zaměstnanců Mercedesu k Red Bullu. Ten oznámil, že podepsal klíčového inženýra Bena Hodgkinsona, který bude rovnou technickým šéfem celého programu Powertrains.  To ale není jediný velký úlovek, který Red Bull u svého rivala získal.

Red Bull: Lidé od Mercedesu se nám hlasí sami. To by Niki Lauda nepřipustil

Všichni odchozí od Mercedesu totiž dostanou u Red Bullu vůdčí role, posuďte sami: Steve Blewett bude zastávat pozici šéfa produkce pohonných jednotek. Omid Mostaghimi bude mít na starost oddělení vývoje elektroniky a ERSu. Pip Clode bude řídit oddělení pro mechanický návrh ERSu, Anton Mayo bude navrhovat spalovací motor a Steve Brodie bude vedoucím oddělení činností spojených se spalovacím motorem.

Navíc další inženýři jsou na odchodu, což se Mercedes snaží zvrátit financemi. „Nabízí jim dvojnásobek peněz, pokud zůstanou,“ prohlásil Helmut Marko. Podle něj ale v tomto případě nejde o peníze, ale o výzvu. „My jim takové částky dát nemůžeme. U nás jde o vášeň a to, že vše budeme mít pod jednou střechou,“ dodává.

Spokojenost s novou divizí vyjádřil i šéf stáje Christian Horner. „Těžíme z naší základny v Anglii, díky které máme přístup k mnoha talentovaným inženýrům. Všichni nově oznámení přinesou spoustu zkušeností a inovací a zajistí nám tu nejlepší platformu do budoucna.”