Mercedes na Abú Dhabi “nikdy nezapomene”. Hamilton chce zveřejnění závěrů

Přestože je šéf stáje Mercedes Toto Wolff spokojený se změnami ve struktuře vedení závodů, které v týdnu oznámila Mezinárodní automobilová federace, na události z Abú Dhabi prý Stříbrné šípy nikdy nezapomenou. Zážitek to bylo tak silný, že jej prostě nelze vytěsnit z hlavy, tvrdí Wolff. LewisHamilton chce navíc po FIA, aby závěry svého vyšetřování zveřejnila.

Štítky: Mercedes Toto Wolff Zveřejněno 23. 02 2022 — Lukáš Štěrovský

Hlavním výsledkem šetření FIA bylo odvolání ředitele závodů Michaela Masiho. Místo něj se budou střídat dva noví ředitelé. S nimi už se týmy nebudou moci spojit pomocí rádia, rovněž dojde k zavedení virtuální kontrolní místnosti, která bude na ředitele dohlížet – bude se jednat o jakousi obdobu fotbalového VARu.

„Domnívám se, že byly podniknuty správné kroky,“ je spokojený šéf stáje Mercedes v F1 Toto Wolff. „Jsem ohledně toho optimistou. Jistě, role ředitele závodu není jednoduchá,“ říká na téma Masiho konce. „Ale když tam teď budou dva zkušení lidé, bude to jedině dobře.

Ředitel závodů Michael Masi skončil

Zásadní je ale podpůrná struktura, kterou budou mít k dispozici. Nejen v místnosti ředitelství závodu, ale také ve vzdálené řídicí místnosti, odkud dostanou zpětnou vazbu a podněty, které jim usnadní rozhodovací proces.

Domnívám se, že v posledních několika letech jsme byli svědky trochu volného stylu ve výkladu předpisů. Takže ano, jsem rád za změny, které byly oznámeny,“ tvrdí Toto Wolff.

Mercedes původně zvažoval řešit události z Abú Dhabi soudní cestou, od tohoto záměru nakonec ustoupil. V zákulisí se objevily informace, že se tak stalo v momentě, kdy mu FIA přislíbila Masiho odchod, to ale Wolff popírá.

„Naše upuštění od odvolání, které by bylo spojené s odchodem kohokoli z FIA, to není pravda a nevím, odkud to pochází. Myslím, že restrukturalizace toho, jak se ve formuli 1 rozhodují technické i sportovní záležitosti, byla nutná.

Kdo jsou noví ředitelé závodů F1 Wittich a Freitas

Loňská sezona byla skvělá. Vlivem několika ne úplně snadno pochopitelných rozhodnutí však došlo k vytvoření velké polarizace,“ vysvětluje Wolff. Ten současně odmítá fanouškovské teorie o tom, že by rozhodnutí v Abú Dhabi byla učiněna úmyslně tak, aby poškodila Mercedes.

„Nebylo to zfixlované. Byly to jen vliv určitých okolností a rozhodnutí, které byla bezprecedentní. To, jak k nim došlo, pro nás byl šok. Tři kola před cílem jsme během pár minut dostali protichůdné zprávy. A pak jsme přišli o šampionát. Doslova během půl minuty rozhodovacího procesu. A to je bezprecedentní.

Teď už samozřejmě víme, co se stalo v pro nás tehdy neznámém pozadí. Ale také se musíme posunout dál. Myslím, že je to minulost. A vzhledem k opatřením, která byla oznámena, si myslím, že to můžeme smést ze stolu. Nehodláme na to zapomenout, to prostě není možné. Ale musíme se dívat do roku 2022 a s nadšením se pustit do nové sezony,“ uvědomuje si Wolff.

Lewis Hamilton vyzval Mezinárodní automobilovou federaci, aby závěry své analýzy GP Abú Dhabi ’21 zpřístupnila veřejnosti.

Rosberg slaví první vítězství letošní sezony v Extreme E