Mercedes nabral až rok ztrátu

Šéf týmu Mercedes Toto Wolff říká, že to bude trvat „6 až 12 měsíců“, než dohoní pole rychlost Red Bullu, jelikož musí ladit aerodynamické detaily potřebné k maximalizaci výkonu současné generace vozů formule 1.

Štítky: Mercedes Toto Wolff Zveřejněno 25. 03 2023 — Jiří Košta

Wolff mluvil o velkých krocích ve větrném tunelu, když Mercedes usiluje o posun v konceptu, který, jak doufá, odemkne větší výkonnostní potenciál.

Ale vzhledem k tomu, že si Red Bull zjevně vybudoval značné znalosti v tom, jak co nejlépe využít současnou generaci vozů s ground efektem, Wolff uznává, že bude chvíli trvat, než se know-how Mercedesu vyrovná.

Zároveň má pocit, že jak je koncept Red Bull vyspělejší, tempo jeho zlepšování se nevyhnutelně zmírní, což Mercedesu umožní dosáhnout relativních zisků.

„Myslím, že zpoždění je pravděpodobně mezi šesti až dvanácti měsíci, protože to je doba, kterou nám trvalo, než jsme přišli na to, co se vlastně s autem děje,” odpověděl Wolff na dotaz, jak dlouho bude trvat, než smaže ztrátu.

„A to znamená, že potřebujeme mít dvojnásobnou rychlost vývoje, silný vývojový sklon. Jejich zisky rychlosti budou postupně menší, pokud bude koncept vyspělý.

Myslím, že z aerodynamiky může čas větrného tunelu trochu pomoci, ale ne výrazně. Prostě se musíme dát dohromady, a pokud v zásadě pochopíme, kam musíme auto dostat, kroky budou velké. Ale musíme být perfektní.”

Odkaz na 6-12 měsíců by neměl být považován za cílový čas pro srovnání s Red Bullem na trati, ačkoli Mercedes je odhodlán tak učinit co nejrychleji.

Zatímco Mercedes mluvil o svém deficitu přítlaku jako o klíčovém, na čem skutečně záleží, není jen produkovat druh přítlaku, jaký Red Bull dokáže, ale má schopnost doladit aeromapu a charakteristiky pro optimalizaci tohoto výkonu.

Součástí procesu, kterým musí Mercedes projít, aby se zotavil, je pochopení, proč se vůbec vydal špatným směrem. Koneckonců, tým vyzkoušel návrhy založené na konceptu Red Bull jak v CFD, tak ve větrném tunelu, ale nenašel žádné zisky ani náznaky většího výkonnostního potenciálu s vývojem. Otázkou je proč?

Zvenčí není možné na tuto otázku jednoznačně odpovědět. I uvnitř je to těžké, ale změnou konceptu auta to bude muset pochopit, aby auto fungovalo. To jej nevyhnutelně vystaví novým oblastem, které je třeba prozkoumat při pochopení základní vědy, jak zajistit, aby vůz F1 fungoval aerodynamicky.

Velká část řečí se soustředila na koncept bočnic, přičemž Mercedes ještě před prvním závodem sezony přiznal, že na šestý víkend v květnu v Imole plánoval upravený design. Technický ředitel Mike Elliott potvrdil, že pro umístění bočnic, které charakterizoval jako odlišný od designu Red Bull a také odlišný od současného designu Mercedesu „zero-sidepod“, musí být provedeny změny balení pod karoserií.

Ke změně konceptu je ale víc než jen bočnice. Ústředním bodem konceptu současného vozu F1 je mohutná podlaha a to je výchozí bod pro jakékoli změny. To, co se děje jinde, se týká optimalizace jako součásti nesmírně složité a vzájemně se ovlivňující sítě proudění vzduchu na karoserii i mimo ni. Je jasné, že Mercedes bojuje s nedostatkem znalostí v tom, jak to udělat ve srovnání s Red Bullem.

„Abych byl upřímný, možná jsme přijali slovo ‚koncept‘ ve významu pro bočnice,“ řekl inženýr Andrew Shovlin, když byl požádán, aby vysvětlil, co znamená změna konceptu.

„Takže toto auto je evolucí vozu, který jsme měli v loňském roce, hodně z toho je svázáno s tím, kde máme konstrukci pro boční náraz.

Skutečnost je taková, že velká většina této mezery bude muset pocházet z jiných výkonnostních oblastí. V tuto chvíli máme spoustu projektů, které se snaží přinést výkon v příštích pěti závodech.”

Red Bull provozoval auto s vysokým sklonem v rámci předchozího režimu pravidel a získal značné znalosti o jemných aerodynamických detailech hran podlahy, o tom, jak ovládat výkon pod podlahou v různých výškách a o interakci aerodynamických a mechanických charakteristik. To potenciálně vytvořilo příležitost k vybudování znalostní báze, kterou Mercedes postrádá a která by se vložila do současných vozů.

Ať už je to důvod nebo ne, změna konceptu bude vyžadovat, aby se Mercedes přesunul na neprobádané území. Wolffova tvrzení o velkých krocích naznačují, že tento proces probíhá dobře, ale čím pokročilejší je vůz, tím přesnější je ovládání potřebné k jeho fungování. Před námi by mohly být „blokády“, které povedou k dočasnému snížení zisků, zatímco se znalosti o příslušných  jevech rozšiřují.

„Netrávili jsme dost času hledáním toho, kde nacházejí výkon, protože bylo důležité znovu najít naši vlastní identitu, což se nám podařilo,” odpověděl Wolff.

„A teď je to jen druhý krok k tomu, abychom řekli, jak můžeme vylepšit naše auto, abychom ho dohnali, a to samozřejmě znamená, že se pozorně podíváme na tato dvě auta a na to, co dělají, jak fungují a co by mohlo chybět.”

Formule E jede poprvé v Brazílii! – eFORMULE.cz