Mercedes je nervózní ze zlepšení Ferrari, která odpovídají dvouletému vývoji

Mercedesu, ale i ostatním, bez nadsázky zůstává rozum stát nad výrazným zrychlením Ferrari během krátké doby. Odborníci z ostatních týmů soudí, že dosáhnout takového zlepšení, kterého se Ferrari povedlo během několika týdnů až měsíců, by normálně trvalo roky. Také proto ani Mercedes netuší, v čem tajemství vlastně spočívá.

1 Štítky: Ferrari Mercedes Pohonné jednotky Zveřejněno 22. 07 2018 — GPF1.cz

Dnes už není nikdo, kdo by pochyboval nad tím, že pohonná jednotka Ferrari je tou nejsilnější v celém startovním poli. Šéf Mercedesu Toto Wolff na základě inženýrských dat odhadl, že jen na rovinkách ztrácí Mercedes na Ferrari půl sekundy. Což je ve světě formule 1 enormní hodnota.

“Pokud máme v úmyslu stále usilovat i titul, tak jsme dnes dostali pořádné varování,” řekl Wolff po sobotní kvalifikaci. “Mají skvělou pohonnou jednotku. Nebyli jsme na tom špatně v zatáčkách jakéhokoli typu, ale nejsme schopni na ně dosáhnout v rychlosti na rovinkách.”

Toto Wolff doufá v přirozené, tedy že se musí pokusit zlepšit své vlastní motory. “Pokud to dokáže někdo jiný, tak my musíme být také schopni to dokázat.”

“Ferrari našlo něco úžasného,” je přesvědčen mistr světa z roku 2016 a bývalý pilot Mercedesu Nico Rosberg. “U Mercedesu si jen drbou hlavy.”

FIA se zlobí na Mercedes kvůli „manipulaci“

V první třetině sezony kolem GP Monaka FIA analyzovala pohonnou jednotku Ferrari kvůli způsobu rekuperace a řešení akumulátorů. Existovala podezření, že Ferrari nějakým způsobem obchází výkonnostní limity. Ale nenašla nic, co by bylo proti pravidlům. Od té doby jde ale Ferrari výkonnostně nahoru a dokonce dokázalo vyhrát na Silverstonu, což byla léta velká slabina týmu.

Martin Brundle z televize Sky Sport s odvoláním na své zdroje uvádí, že takové zlepšení, které Ferrari v posledních týdnech ukazuje, představuje dvouletý vývoj.

“Objevili něco zázračného,” říká. “A lidé mi říkají, že to ve skutečnosti nemá co do činění s akumulátory nebo elektrickými systémy. Že to bude něco jiného.”

Ostatní týmy včetně Mercedesu nemají tušení, co to je, proto ani nemohou vývojovému oddělení předložit nápady, které by šly stejnou cestou. Není bez zajímavosti, že se daří i dalším týmům na motorech Ferrari: Haasu a Sauberu.

Z jakého podvádění vlastně soupeři Ferrari podezřívají?

“Jejich zlepšení odpovídá jedné třetině sekundy na kolo,” dodal Brundle.

Šéf Mercedesu Toto Wolff si zlepšených výkonů Ferrari samozřejmě všímá.

“Zlepšili se po Monaku. Od Kanady dále je to neuvěřitelné posilování výkonu. Využívají toho v kvalifikaci a na začátku závodu. Zaslouží kredit. Je to faktor, který rozhodně mění situaci v šampionátu.

Kdybychom věděli, o co jde, uděláme samozřejmě to samé. Naše mozkové závity jedou na plné obrátky. Pozorujeme největší sílu na výjezdu ze zatáček. Není to na konci rovinek nebo při průjezdu zatáčkami. Tam odvedli dobrou práci.”

Diskuse k článku

Napsat komentář