Mercedes chtěl dát McLarenu své motory, bylo už ale pozdě

Mercedes byl ochoten týmu McLaren dodávat motory. Jednání se ale táhla do ztracena. Prozradil to šéf týmu F1 Mercedes Toto Wolff. Příští sezonu McLaren pojede s motory Renault.

1 Štítky: McLaren Mercedes Zveřejněno 27. 12 2017 — Tomáš Richtr

Neúspěšná spolupráce McLaren – Honda byla předčasně ukončena s koncem letošní sezony. Od příští sezony bude McLaren jezdit s motory Renault poté, co se dlouhou dobu mělo za to, že Mercedes a Ferrari nemají zájem dodávat motory pro potenciálně silný podvozek.

Spolumajitel McLarenu Mansour Ojjeh oslovil šéfa majitele Mercedesu, společnosti Daimler, Dietera Zetsche. McLaren s motory od Mercedesu jezdil v letech 1995 až 2014. Když ale došlo při jednání na detaily potenciální dohody, snahy přišly vniveč.

“Chtěli jsme dát McLarenu naše motory,” řekl Toto Wolff televizi ESPN. “Jednání ale byla dlouhá a pak už jsme neměli prostředky na to, abychom naše portfolio rozšířili na čtvrtý tým (vedle Mercedesu s jeho motory jezdí ještě Williams a Force India). Už bylo prostě příliš pozdě,” řekl Wolff, který se současně negativně vyjádřil o Red Bullu za jeho ustavičnou kritiku Renaultu, jeho dodavatele motorů.

“Je to přesně tento přístup, proč máme partnery, jaké máme,” uvedl tajemně v narážce na to, že dodávat motory Red Bullu je pro něj nyní nepravděpodobné. Spolupráci s McLarenem ale nevyloučil.

“Ve formuli 1 nelze vyloučit nic. Takže McLaren může být v budoucnu klidně naším partnerem. Nebo kdokoli další.”

Dnešní tým F1 Mercedes je postaven na základech úspěšné stáje Brawn GP, která v roce 2009 vyhrála titul. Tým vznikl z Hondy, která formuli 1 opustila, včetně svých motorů. Na poslední chvíli tehdejší šéf McLarenu Martin Whitmarsh pomohl dojednat smlouvu s Mercedesem, budoucím majitelem Brawn GP. Dnes už bývalý ředitel firmy McLaren Ron Dennis s tímto krokem výrazně nesouhlasil. Položil navíc základ pomalému rozpadu vztahu McLaren – Mercedes. McLaren nikdy nesouhlasil s tím, aby Mercedes nakonec celý tým převzal, a šel tedy nakonec cestou Brawn GP.

Martin Whitmarsh a Ron Dennis už pro McLaren dnes nepracují.

Diskuse k článku

Napsat komentář