Mercedes by se měl navrátit ke stříbrnému zabarvení

Poslední dva roky působila německá automobilka v kompletně černých vozech. Tým tak chtěl podpořit boj za rovnocenná lidská práva a upozornit na rasové a další diskriminační problémy současnosti. Od roku 2022 by se ale Mercedes měl objevit ve svém tradičním stříbrném provedení.

Štítky: Lewis Hamilton Mercedes Zveřejněno 2. 01 2022 — Vašek Štěpánek

Kvůli celosvětové pandemii se loňská sezona odstartovala až v červenci. První zastávkou bylo Rakousko, kde se jely hned dva závody po sobě. Týmy tak měly více času na přípravu vozů a Mercedes během vynucené pauzy dokonce stihl změnit i svou image.

Klasické stříbrné barvy, které měl Mercedes ještě během předsezonních testů a byly na vozech i před plánovou zahajovací GP Austrálie, byly pryč. Stáj z Brackley se pro rok 2020 rozhodla soutěžit v kompletně černém lakování, které týmu zůstalo i pro následující sezonu.

Německý tým tak dával najevo podporu hnutí Black Lives Matter, politickému směru, který bojuje za práva černých osob. Změnu barev Mercedesu plně podporoval Lewis Hamilton a na své helmě měl vyobrazené logo právě politického hnutí BLM.

Mercedes a Toto Wolff vysvětlili, proč ke změně vzhledu došlo. Tým má mezi zaměstnanci jen 3 % osob z etnických skupin a jen 12 % žen. Německá automobilka se tak tímto krokem snažila upozornit na až příliš sterilní prostředí ve formuli 1.

Vedení sportu poté přišlo s vlastní iniciativou #WeRaceAsOne, což je program podporující mladé talentované závodníky z chudších poměrů a etnických skupin. Logem tohoto programu se stala duha, kterou měl v roce 2020 každý tým vyobrazenou na svých vozech.

Hyundai zahájí testování plně autonomního vozidla

Určitého pokroku bylo v Mercedesu dosaženo. Tým sice bude ve svých aktivitách pokračovat, barva lakování by se ale měla v roce 2022 navrátit ke stříbrné. Stáji z Brackley se v posledních dvou letech stejně přezdívalo ‚stříbrné šípy‘.

„Jsem vděčný za to, v jak skvělém týmu se nacházím. Původně jsem si myslel, že bychom mohli mít jen nějaké menší designové úpravy na voze, ale zbarvit celé auto do černa? To bylo to poslední, co jsem čekal.

Je skvělé, jak tento tým funguje a jak přemýšlí nad vážnými světovými problémy a snaží se na ně upozornit skrze sport. V této cestě budeme pokračovat, ale barva auta už není důležitá, proto mi nebude vadit, když se vrátíme ke stříbrné,“ uvedl Lewis Hamilton.