Force India uznává: Měli jsme jezdce prohodit

S týdenním odstupem tým hodnotí propásnutou šanci v GP Kanady.

Štítky: Force India GP Kanady Zveřejněno 17. 06 2017 — Pavel Fabry

Force India přiznává, že ve Velké ceně Kanady měla použít týmovou režii a prohodit Sergia Péreze s Estebanem Oconem, kteří v závěru závodu na čtvrtém a pátém místě stíhali Daniela Ricciarda v boji o umístění na stupních vítězů.

Pérezovi se nedařilo před Australana dostat, načež mu tým zmínil, že by bylo dobré nechat Ocona zkusit štěstí. Nešlo však o přímý příkaz, Mexičan před sebe tedy týmového kolegu nepustil. Ke dvojici se naopak v závěru přiblížil Sebastian Vettel, který nakonec oba předjel.

Výkonný ředitel Force Indie Otmar Szafnauer nyní říká, že by tým býval udělal lépe, kdyby jednoznačnou týmovou režii použil a Péreze přiměl Ocona pustit.

“Zpětný pohled je úžasná věc, protože máte více informací,” řekl. “Co já bych býval udělal, je asi to, že bych je prohodil už dříve, hned poté, co jezdci Ferrari stavěli. Udělal bych to tehdy a bylo by to snadné. Můžete zase zahřát pneumatiky a zezadu vás nikdo neohrožuje. Když se to pak nepovede, máte pořád čas prohodit je zpátky. My jsme to neudělali, začali jsme o tom diskutovat trochu moc pozdě a pak už bylo příliš pozdě.”

Žádná režie, měli povolat Péreze do boxů, radí stratég Mercedesu

Se zajímavou poznámkou přišel stratég Mercedesu James Vowles, který ve svém pravidelném povídání o taktických bitvách v závodě řekl, že Force India podle jeho názoru měla místo týmové režie Péreze povolat do boxů a použít ho jako překážku před piloty Ferrari. Pérez absolvoval svůj jediný pitstop v 19. kole, zatímco Ocon stavěl v kole 32., přičemž jezdci Ferrari Kimi Räikkönen a Vettel byli u mechaniků ve 41., respektive 49. kole.

“Kdyby povolali Péreze do boxů, vyjel by před Kimim a to by je postavilo do situace, kdy by zbavili Ferrari jeho možností,” řekl. “Ferrari má v tuto chvíli auto, které by na konci závodu bylo na 60 kol starých pneumatikách, čili velice omezené auto.

Viděli jsme, že (Romain) Grosjean to takhle udělal (poté, co kvůli poškození stavěl hned v prvním kole), ale není to ten nejrychlejší závod. Když v tuto chvíli zastaví Vettel, vyjede za Pérezem, to je velice složité rozhodnutí.

Esteban by se mohl pokusit zaútočit na Ricciarda v boji o to třetí místo a kdyby neuspěl, Pérez by ho zase dojel a měl by šanci na předjetí na mnohem čerstvějších pneumatikách. To by pro Force Indii vytvořilo dobrou příležitost.”

Diskuse k článku

Napsat komentář