Měl být Hamilton penalizovaný? Ani on v místě nehody nezpomalil

Zajímavá situace se strhla okolo Lewise Hamiltona po skončení kvalifikace. Sám sice zkritizoval počínání jezdců, kteří pod žlutými vlajkami nezpomalují, pak vyšlo najevo, že se Brit dopustil podobného prohřešku.

Štítky: GP Mexika Lewis Hamilton Zveřejněno 27. 10 2019 — Lukáš Štěrovský

Ukázalo se totiž, že i on zlepšil svůj kvalifikační čas v momentě, kdy Valtteri Bottas havaroval. Jenže když místem projížděl, ještě nevlály žluté vlajky a LED panely stejně jako ukazatel na volantu kvůli poškozenému maršálovskému postu nefungovaly. Brit tak byl z obliga, přestože o nehodě věděl.

„Valtteri byl přede mnou. Projel jsem zatáčkou a viděl nějaké trosky – ale žádnou žlutou vlajku –, a tak jsem váhal, jestli se něco nestalo. Nakonec jsem dupnul na plyn, a ve stejný moment si uvědomil, že došlo k nehodě, kterou jsem už ale minul,“ popsal Brit.

Hned za ním jel Vettel, který už na základě signalizace vlajkou ubral a podle svých slov tak přišel o šanci na první místo. „Bylo to jasné, byla tam dvojitá žlutá vlajka (indikuje větší nebezpečí než klasická žlutá, pozn. red.), maršálové na trati, to prostě musíte zvolnit,“ okomentoval situaci.

Pak se k místu nehody přiřítil Verstappen, který nezpomalil. „Je to kvalifikace, tam do toho prostě jdete naplno,“ omlouval se na tiskové konferenci, než přišel trest.

Na Nizozemcovo chování negativně zareagoval právě Lewis Hamilton. „Je důležité, aby Mezinárodní automobilová federace byla striktní při trestání nerespektování dvojité žluté vlajky. Na trati mohli být maršálové. Už jsme v minulosti v nižších sériích zažili, například v Monaku, když jezdec srazil maršála. Jsou to dobrovolníci, kteří jezdcům zajišťují bezpečí na trati. Nemůžeme vůči nim být takhle bezohlední.

Max ani nemusel pokračovat na plný plyn, i tak by měl pole position. Naštěstí se nic nestalo, ale kdo ví, Valtteri klidně mohl být uprostřed dráhy a maršálové vedle něj. Mohla to být hrozná nehoda. Fakt, že to Max ignoroval, není dobrý. Jezdci musí víc takové věci respektovat,“ má jasno Hamilton.

Otázkou pak ale zůstává, proč, když má Hamilton takový strach o bezpečí maršálů a dalších jezdců, při zahlédnutí trosek preventivně také nezpomalil, třebaže žluté vlajky ještě vyvěšeny nebyly…

Diskuse k článku

Napsat komentář