Kdo je Brendon Hartley, potenciální Gaslyho náhradník pro GP USA?

Brendon Hartley, narozen 10. listopadu 1989 na Novém Zélandu. První pilot této národnosti od Mika Thackwella v roce 1984, který získal status závodníka F1. Úspěšný účastník vytrvalostních závodů, ale také člověk, který ztratil místo v juniorském programu Red Bullu. To je profil možného náhradníka, který by se mohl místo Pierra Gaslyho představit v Austinu.

Štítky: Brendon Hartley Zveřejněno 13. 10 2017 — Lukáš Štěrovský

Hartley se narodil v Palmerston North do rodiny, která měla k motorsportu velmi blízko. Jeho otec závodil například ve formuli Atlantic. Hartley junior začal svoji kariéru v šesti letech, když podobně jako jeho bratr Nelson usedl do motokáry. O šest let později pak přichází účast v prvním plnohodnotném šampionátu – formuli First, kde Novozélanďan končí jako sedmý.

Rok 2003 přinesl Hartleymu první titul, ovládl totiž novozélandský šampionát formule Ford Festival, což mu vyneslo pozvánku do plnohodnotné formule Ford pro příští rok. Hartley nakonec startoval s vozem, v němž předchozí sezonu čtyřikrát závodil i jeho bratr (a dvakrát vyhrál). Po dalším roce ve formuli Toyota nastal přesun do Evropy, kde usedl do formule Renault. Pro druhý rok se pak přesunul do italské odnože této série, kde získal titul.

Gasly v USA nepojede. Kdo jej nahradí, není jasné

Výsledky nabraly vzestupnou tendenci. Rok 2007 – debut ve formuli 3 a hned čtvrté místo při premiéře v Zolderu. Následovaly další štace v evropských odnožích této kategorie. S pomocí podpory Red Bullu, do jehož programu díky úspěšnému testování v letech 2008 a 2009 patřil, získal místo ve formuli Renault 3.5 po boku Daniela Ricciarda. Hartley byl rovněž testovacím pilotem Red Bullu. Pak ale nastal zlom.

Během letní pauzy totiž nápojový gigant oznámil, že Hartley končí na všech frontách – už nebude účastníkem formule Renault 3.5, ani testovacím pilotem Red Bullu a členem jeho juniorského programu. Údajně pro to, že ve své sérii nebyl schopen získat vítězství. Hartley nakonec zakotvil v GP2, kde ale ten rok získal jediný bod. V dalším roce pendloval mezi GP2 a formulí Renault 3.5, kam se vrátil (mimochodem jezdil po boku Jana Charouze v týmu Gravity–Charouz Racing).

Pro sezonu 2012 se pak Hartley ocitl bez trvalého místa, což mu umožnilo zúčastnit se testů mladých jezdců v Magny-Course pro Mercedes, v jehož simulátoru rovněž strávil nějaký čas. K další spolupráci ale nedošlo. Hartley tak nakonec zakotvil v evropské odnoži série Le Mans a kategorii LMP2. V roce 2015 byl členem posádky spolu s Markem Webberem a Timem Bernhardem. Trio si nakonec dojelo pro titul světových šampionů v mistrovství světa ve vytrvalostních závodech, už v kategorii LMP1-H. Letos se zase Hartleymu podařilo uspět při slavných 24 hodin Le Mans.

 

Diskuse k článku

Napsat komentář