Jenson Button

Zveřejněno 27. 04 2014 — Jan Pastorek
Národnost: britská
Startovní číslo:22
Tým:McLaren
Datum narození:19. 1. 1980
První závod:GP Austrálie 2000
Tituly:1 (2009 - Brawn GP)
Oficiální stránka:jensonbutton.com
Sociální sítě:
Statistiky:GPGuide

Jenson vstoupil do světa motorsportu stejně jako většina jeho formulových kolegů díky motokárám. Jeho závodnická kariéra pokračovala v britské formuli Ford a britské F3. Do formule 1 se poprvé posadil v roce 2000 díky Williamsu. Následující sezonu prožil u Benettonu, který se o rok později přejmenoval na Renault. V roce 2003 pak našel Brit svůj domov u týmu BAR. V roce 2004 skončil pilot 3. v boji o titul mistra světa, což bylo jeho do té doby nejlepší umístění v šampionátu. V roce 2006 se pak tým BAR přejmenoval na Hondu, v jejíchž barvách Button vyhrál svůj první závod ve formuli 1, tedy Velkou cenu Maďarska. Na tuto premiéru čekal dlouhých 113 závodů.

Když pak Honda v roce 2008 v královně motorsportu skončila, zůstal Jenson bez angažmá pro sezonu následující, a to až do chvíle, kdy ho v únoru 2009 oslovil Ross Brawn. Ten skoupil Buttonovu bývalou stáj a dokázal kolem sebe vytvořit natolik konkurenceschopný tým, že se s ním Buttonovi ještě ten rok podařilo vyhrát titul mistra světa. Z prvních sedmi závodů sezony jich Brit šest vyhrál a jednou dojel třetí. Týmu pak jeho úspěchy pomohly vyhrát Pohár konstruktérů.

V roce 2010 pilot podepsal smlouvu s McLarenem a stal se tak týmovým kolegou mistra světa z roku 2008 – Lewise Hamiltona. Titul se mu však obhájit nepodařilo, v šampionátu skončil pátý. V následující sezoně sice kvůli nekonkurenceschopnému autu Brit nedokázal bojovat o titul, nicméně podařilo se mu jako prvnímu v F1 porazit Lewise Hamiltona jako svého týmového kolegu. Na rok 2012 pak Button nebude vzpomínat v dobrém. Ze začátku sezony se trápil s pneumatikami Pirelli a druhá polovina roku už mu pak stačila jen na páté místo v šampionátu.

Rok 2013 byl pro zkušeného pilota ještě větším trápením než ten předchozí. Vůz McLarenu byl natolik nekonkurenceschopný, že bodované příčky byly pro tým z Wokingu velkým úspěchem. Pro McLaren závodí Button dodnes, v roli jeho týmového kolegy se však po odchodu Lewise Hamiltona na konci roku 2012 vystřídali ještě Sergio Pérez a Kevin Magnussen.

Ani rok 2014 nepřinesl návrat na přední pozice, McLaren se pod novým vedením hledal a nescházelo moc, a Button nedostal smlouvu na rok 2015. Nakonec dostal přednost před Magnussenem a stal se týmovým kolegou Fernanda Alonsa.

Články