McLaren zvažoval konec spolupráce s Hondou už během testů

Šéf McLarenu Zak Brown připustil, že bez přehánění tragické výsledky z předsezonních testů donutily McLaren už před začátkem letošního ročníku uvažovat o ukončení partnerství s Hondou. Brown současně dodává, že po vyřešení situace ohledně motorů je jeho preferencí udržet v týmu Fernanda Alonsa.

3 Štítky: Honda McLaren Zveřejněno 16. 09 2017 — Lukáš Štěrovský

Už po předsezonních testech se šuškalo, že McLaren se poohlíží po možnosti (znovu)odebírání motorů Mercedes. To tým z Woingu tehdy sice popřel, nyní ale jeho šéf Zak Brown přiznal, že McLaren už tehdy skutečně uvažoval o jiných dodavatelích, než je Honda.

„Nemyslím, že existoval nějaký konkrétní bod zlomu, vyjma toho, že jsme věděli o potížích v předsezonních testech. Tam jsme začali přemýšlet. Potřebovali jsme zlepšit naše výsledky z roku 2016, takže jsme věděli, že máme potíže.  Strávili jsme spoustu času snahou o nalezení způsobu, jak by s námi Honda mohla být konkurenceschopná. Nepřišli jsme na to, je ale skvělé, že Honda zůstává ve sportu,“ tvrdí Brown.

Skvělé pro McLaren určitě je i to, že vyjma Hondy by ve formuli 1 mohl zůstat i Fernando Alonso – právě díky odchodu japonského motoráře z Wokingu. Po vyřešení situace ohledně pohonných jednotek bude právě udržení Alonsa prvotním úkolem britské stáje.

„Upneme na to teď svoji pozornost,“ slibuje Zak Brown. „Hodně jsme mluvili… čeká, s jakým technickým řešením přijdeme. Fernando s Renaultem vyhrál dva šampionáty a je s námi velmi šťastný, stejně jako my s ním. Myslím, že bychom měli být schopni vše dokončit v nedaleké budoucnosti. Bude to poslední dílek skládačky. Pak musím najít hlavního sponzora a připravit nás na další sezonu.“

A jaký je pohled Fernanda Alonsa? „Uvidíme. Nemám informace o tom, co Renault očekává a jaké vylepšení plánuje pro další rok. Po závodě se budu snažit vše zjistit, dostat se do kontaktu s Renaultem a zjistit více o jeho plánech. Na základě toho učiním se rozhodnutí,“ říká Španěl.

Ohledně přechodu k Renaultu od Hondy pak Alonso dodal: „Nikdy nevíte, jestli to pro tým bude dobrý, nebo špatný krok. Myslím ale, že pro McLaren nastal čas, aby se s Hondou rozloučil a přestoupil k Renaultu. Ten má dobré informace o příštím roku a snad to McLaren dostane opět na místa, kam patří. Tedy do bojů o stupně vítězů a šampionáty,“ dodává Alonso, jehož názor sdílí například i Lewis Hamilton. Pilot Mercedesu se dokonce podivoval, že McLaren se s Hondou nerozloučil dříve.

Definitivně: McLaren s motory Renault na další tři sezony

Diskuse k článku

3 komentáře: “McLaren zvažoval konec spolupráce s Hondou už během testů”

 1. Rendy napsal:

  Falco:
  S Renaultem nebudeme nikdy mistry světa

  To sice ne, ale s Hondou bychom asi do 3 let taky nebyli. A nikde není psáno, že až budou nové motory, tak se s Hondou o5 spojit a třeba i zvítězit… 😉

 2. Falco napsal:

  S Renaultem nebudeme nikdy mistry světa 🙁

 3. trencherman napsal:

  Škoda, že jenom zvažoval. Honda v minulosti dokázala, že umí postavit vítězný motor, jenže byla mimo F1 moc dlouho a ujel jí vlak. Věřím, že ztrátu dožene, ale McLaren už nemůže čekat, potřebuje výsledky. Renault aktuálně také zrovna neexceluje, ale vývojově je mnohem dál a v krátkodobém horizontu má rozhodně větší potenciál.

Napsat komentář