McLaren zanalyzuje, proč se mu Norris vymkl kontrole

Šéf týmu McLaren Andreas Seidl přiznal, že tým udělal strategickou chybu v závěru GP Ruska, kdy Norrisovi jednoznačně nenařídil zajet do boxů. V posledních kolech zesílil déšť a připravil tak oranžové monoposty o další vítězství.

Štítky: Andreas Seidl Lando Norris McLaren Zveřejněno 27. 09 2021 — Vašek Štěpánek

Jednadvacetiletý mladík vedl podstatnou část závodu a měl našlápnuto k prvnímu vítězství ve své kariéře. V závěru závodu ale přišel déšť, který kompletně zamíchal pořadím a doplatil na něj právě lídr Norris. Pilot McLarenu nakonec skončil sedmý kvůli pozdější zastávce.

Šéf McLarenu uvedl, že navzdory zhoršujícím se podmínkám se tým snažil držet Norrisových preferencí a do boxu jej striktně neposlal, Brit chtěl původně závod dojet na pneumatikách do sucha. „V těchto situacích je to velice složité. Pořádným zdrojem informací je jen komunikace mezi inženýrem a jezdcem.

Pokud jde o jiná auta a předpověď počasí, snažíme se pilota vždy stručně informovat a poté od něj očekáváme zpětnou vazbu. Myslím si tedy, že taková rozhodnutí musí být příště striktní a jasná. Nemůžeme si dovolit komunikovat s pilotem o pit-stopech.

Lando nám na základě těchto informací řekl, že se cítí dobře a je schopen pokračovat dál na suchých pneumatikách. Jako tým jsme se poté rozhodli, že mu pit-stop nenařídíme. Tuto situaci nyní budeme analyzovat a snad přijdeme na to, co můžeme příště udělat lépe.

Zpětně jsme udělali velmi špatné rozhodnutí, které nás nejspíše připravilo o vítězství. Ale jak říkám… vyhráváme a prohráváme společně. Důležité pro nás teď je nezlomit se, poučit se z této chyby a jít dál,“ motivuje celou stáj Seidl.

Hamiltonovi, který Norrise pronásledoval a závod nakonec vyhrál, bylo Mercedesem nařízeno zajet do boxů pro přechodné pneumatiky. Sedminásobný šampion příkaz zprvu také ignoroval, poté ale uposlechl a zajistil si tak své 100. vítězství v kariéře.

Rodák z Pasova, který nyní velí oranžovým monopostům je přesvědčen, že byl Mercedes ve snadnější pozici. Dále také uvedl, že i když ztráta vítězství bolí, má radost z výkonu svého závodníka a také vozu.

„Řekl bych, že Hamilton s Mercedesem byli v poněkud snazší situaci, byli druzí a měli tak o něco více času přemýšlet o strategii. My byli první a vedli jsme závod, chtěli jsme vyhrát, a proto jsme pit-stop neabsolvovali. Bohužel nám to nevyšlo.

V takových situacích je třeba hledat pozitiva a těch je naštěstí několik. Lando předvedl opravdu úctyhodný výkon a byl schopen ze sebou držet rychlejší Mercedes. Myslím, že nám všem opět předvedl své kvality.

Jsem také hrdý na tým, který v posledních letech odvedl obrovský kus práce. I když jsme nevyhráli, tak jsme neprohráli. Cítím, že jsme špičce stále blíž a blíž, a to je z dlouhodobého hlediska jenom dobře. Věřím, že se poučíme a v Turecku budeme silnější,“ uzavřel optimisticky Seidl.