McLaren za Norrisem stojí, ale “stávat by se to nemělo”
V GP Kanady došlo k tomu, co všichni očekávali - McLareny skončily v sobě. Plnou vinu na sebe vzal Norris, stejný pohled na situaci měli i komisaři.
Letošní sezona je zatím převážně o boji dvou papayových vozů, do něhož se občas připletou mercedesy nebo Max Verstappen. Přestože jsou to právě Lando Norris a Oscar Piastri, kteří se přetahují o vedení závodů a zpravidla i o zisk pole position, generální ředitel McLarenu Zak Brawn si stojí za svým, že nebudou určovat jedničku a dvojku týmu. Zároveň přiznal, že očekává v budoucnu nějakou kolizi mezi svými svěřenci. A toho se “dočkal” tři kola před koncem Grand Prix Kanady…
Na okruhu Gillese Villeneuvea to bylo poprvé, co se karty obrátily a byl to McLaren, který nestíhal tempu Stříbrných šípů a Verstappena. Po startu se Piastri propadl za Kimiho Antonelliho na čtvrté místo, aby v samotném závěru závodu svedl souboj kolo na kolo s Norrisem. Jenže Norris se přepočítal, když se snažil protlačit na cílové rovince před Piastriho, byť bylo zcela zjevné, že nalevo není dostatečný prostor. A skončilo to katastrofou. Tedy pro McLaren částečnou. Naštěstí pro Australana – mohl pokračovat. Jediný, kdo si nakonec závod zkazil, byl Norris.
Okamžitě po kolizi si sypal popel na hlavu a omlouval se. Bylo mu jasné, že se přepočítal a jeho manévr byl naprosto zbytečný.
“Promiň, je to moje chyba. Všechno je moje vina. Bylo to ode mě hloupé,” řekl svému inženýrovi Willu Josephovi.
Komisaři jej logicky označili za viníka nehody a vysloužil si pětisekundovou penalizaci. Na výsledky však neměla žádný vliv, protože Brit absolvoval 90% závodu, takže mu patřilo poslední 18. místo (Lawson a Albon nedokončili).
McLaren za Norrisem stojí
Stáj z Wokingu šla ale situaci tak trochu sama naproti, protože nemají určenou jedničku, tak je i aplikování týmové režie zbytečné a své jezdce nechají závodit, ať to stojí, co to stojí.
Po Norrisově neuváženém manévru se začalo mluvit o tom, že by kvůli tomu mohl v týmu přijít o respekt. Ale podle slov šéfa týmu Andrei Stelly tomu tak není: “Je na nás jako týmu, abychom Landa plně podpořili. Budeme spolu mluvit, a ty rozhovory mohou být i těžké, ale o naší podpoře Landovi není pochyb.”
Velkou zásluhu na postoji McLarenu k celé situaci má bezpochyby Norrisova bezprostřední reakce, že to vzal celé na sebe: “Situace by byla jiná, kdyby Lando nepřijal odpovědnost a neomluvil se. Tohle byl jen důsledek toho, že se přepočítal, a chybného úsudku ze závodního hlediska, což by se samozřejmě nemělo stávat, ale zároveň je to součást závodění.”
Incident byl poučením jak pro Norrise, tak i celý tým, a možná to vedení týmu přesvědčí o tom, zda by nebylo dobré si určit nějaké hranice, aby se zbytečně neobírali o body.
“To, jak na takové situace zareagujeme, bude nakonec velmi důležitý bod pro naše poučení. V příštích dnech se budeme muset podívat na to, co je třeba udělat, abychom při závodech udrželi potřebné bezpečné rozestupy,” uzavřel Stella.