McLaren po 36 letech mění jméno. Proč se tým zbavil odkazu MP4 a co pro něj znamenal?

Označení MP4 nesly vozy McLarenu od sezony 1981. S monoposty McLaren MP4-1 z dílny uznávaného Johna Barnarda jezdili John Watson a Andrea de Cesaris a v dalších modifikacích s označením, B, C, E závodil až do roku 1983. Vyzkoušel si jej také Niki Lauda. Mnoho let před tím, v roce 1975 založil Ron Dennis tým Project…

3 Štítky: McLaren Ron Dennis Zveřejněno 3. 02 2017 — Tomáš Richtr

Označení MP4 nesly vozy McLarenu od sezony 1981. S monoposty McLaren MP4-1 z dílny uznávaného Johna Barnarda jezdili John Watson a Andrea de Cesaris a v dalších modifikacích s označením, B, C, E závodil až do roku 1983. Vyzkoušel si jej také Niki Lauda.

Mnoho let před tím, v roce 1975 založil Ron Dennis tým Project Three. Ron Dennis se narodil a vyrůstal ve Wokingu a od roku 1966 pracoval u týmu Cooper jako mechanik. Dennis pak následoval Jochena Rindta k Brabhamu. Bylo to v době Brabhamova rozhodnutí odejít do důchodu, kdy Dennis a kolega Neil Trundle založili týmu F2 Rondel, který ale Dennis po třech letech kvůli finanční krizi opustil, ale vrátil se se zmíněným týmem Project Three.

Na konci sedmdesátých let založil další tým: Project Four, tentokrát se sponzorskou podporou tabákového koncernu Philip Morris (Marlboro). Tento projekt měl ambici na to dostat se do formule 1. Tam samozřejmě již od roku 1966 účinkoval stejnojmenný tým Bruce McLarena. Byly to příběhy těchto dvou mužů, které se v osudový moment proťaly a spojily.

Proč musel Ron Dennis skončit?

Bruce McLaren jako takový zemřel již v roce 1970 při testování na okruhu v Goodwoodu. Tým dál provozoval Teddy Mayer, ale po titulu Jamese Hunta v sezoně 1976 šly výkony dolů, a s nimi přišla nepřízeň osudu například v podobě smrti Ronnieho Petersona. McLaren M28 byl označen za katastrofu a další model na tom změnil pramálo. Právě v této době sehrála důležitou roli skutečnost, že McLaren i Dennisův Project Four sponzoroval Philip Morris. Šéf firmy John Hogan je skutečným architektem nejen setkání mezi Dennisem a Mayerem, ale hlavně převzetí McLarenu pod Dennisovu kontrolu. Teddy Mayer ostatně žádnou jinou možnost s ohledem na špatnou finanční situaci neměl.

Dennisův Project Four měl označení P4 a s ohledem na sponzoring Marlbora se k němu přidalo písmeno M – MP4. Po převzetí McLarenu pak ono ‚M‘ bylo prezentováno spíše jako McLaren.

Označení MP4 nesly všechny formule z dílny McLarenu. Od McLarenu MP4-1 v roce 1981 až po MP4-31 po loňský ročník 2016. Úspěšné období přineslo tituly v sezonách 1984, 1985, 1988 – 1991 a také v roce 1998 a o rok později alespoň titul mezi jezdci.

Pak ale přišlo období dominantní nadvlády skupiny Michael Schumacher – Ross Brawn – Jean Todt – Ferrari a dva tituly Fernanda Alonsa s Renaultem. V sezoně 2008 získal titul Lewis Hamilton pro McLaren, ale šampionem mezi konstruktéry se stalo Ferrari a pak přišla éra Sebastiana Vettela a Red Bullu, než nastoupil Mercedes.

McLaren v sezoně 2017 už ve svém jménu označení MP4 neponese. Je to tvrdé poselství hlásající, že éra Rona Dennise v McLarenu je definitivně pryč. Nově vůz ponese název McLaren-Honda MCL32. Nezbývá než doufat, že současný McLaren pod vedením Zaka Browna bude rychlejší, a jestli tomu pomůže změna jména nebo ne, je celkem fuk.

Čtěte dále: Ferrari chystá pro letošní motor revoluční píst využívající inovativní technologii 3D tisku

Diskuse k článku

3 komentáře: “McLaren po 36 letech mění jméno. Proč se tým zbavil odkazu MP4 a co pro něj znamenal?”

 1. krakra napsal:

  Opravdu se skončila jedna velká éra, McLareny pod Ronem Denisem byly prostě známé, ale poslední sezóny stály za prd.
  Poslední barevné schéma McLarenů – to žluté nemá s McLareny pranic společného.

 2. Tomáš Richtr napsal:

  Vlastně jste to popsal. James Hunt byl ‚vyhozen‘, protože McLaren podepsal s Ronniem Petersonem. Místo něho přišel John Watson. Ale auto nebylo dobré.

 3. achard napsal:

  Možná by stálo za vysvětlení, jak se smrt Ronnieho Petersona na Lotusu dotkla McLarenu. Těsně před smrtí podepsal Ronnie pro rok 1979 právě s McLarenem.

Napsat komentář