McLaren se připravil o vítězství v Kanadě vlastní chybou

Velkou cenu Kanady vyhrál Max Verstappen. Stačilo neudělat drobnou, ale zásadní chybu a z vítězství se mohl radovat McLaren.

Štítky: GP Kanady Lando Norris McLaren Zveřejněno 11. 06 2024 — Dominik Kovář

McLaren vstoupil do deštivého závodu v Kanadě s rozumným tempem. Duo Norris-Piastri od začátku nestíhali tempu Rusella a Verstappena. S osychající tratí a pošetřenými pneumatiky do přechodných podmínek se k brutálnímu tempu nadechl Lando Norris, který poté předjel na trati jak Verstappena, tak do té doby vedoucího Russella.

Osychající trať však byla stále zrádná, což se vymstilo pilotu Williamsu Loganu Sargeantovi, který boural a způsobil výjezd safety caru. Norris si v té době vyjel téměř 10-ti vteřinový náskok, který byl rázem smazán. Ba co hůře, při oznámení safety caru nestihl na rozdíl od svých rivalů zajet pro čerstvé pneumatiky a stavěl až o kolo později, čímž se propadl zpátky na třetí příčku.

V první chvíli se zdálo, že načasování safety caru nehrálo ve prospěch McLarenu a Norris už neměl možnost zajet pro nové pneumatiky. Později se ukázalo, že oznámení přišlo ještě na rovince před příjezdem do boxů, takže se jednalo o komunikační chybu mezi jezdcem a týmem, což potvrdil sám Norris: “Neodvedli jsme dobrou práci jako tým ve chvíli, kdy jsme měli zajet do boxů a neuvíznout za safety carem. Takže si nemyslím, že to bylo štěstí nebo smůla.”

Verstappen žertoval, že to byla odplata za Miami, kde výjezd safety caru nasměroval Norrise k premiérovému vítězství. Christian Horner si dokonce myslí, že McLaren přišel o vítězství při druhých pit stopech, když nechali Norrise kroužit o dvě kola déle než Maxe Verstappena, který mezitím stihl zahřát své pneumatiky do sucha a s následným předjetím Landa Norrise, který se klouzal jako na ledě, neměl nejmenší problém.