McLaren představil nové spoluvlastníky

Před začátkem roku byla budoucnost McLarenu ve formuli 1 velmi nejistá, nyní je ale třeba říct, že legendární britský tým v královně motorsportu nadále setrvá. McLaren představil nové investory, kterým do konce roku 2022 prodá 33 % akcií.

Štítky: McLaren Zveřejněno 14. 12 2020 — Petr Čermák

Americký sportovní investor MSP Sports Capital odkoupil 15 % akcií společnosti McLaren Group v hodnotě 185 milionů liber. Do konce roku 2022 pak odkoupí dalších 18 %. Majoritním investorem ale nadále zůstává McLaren Group v čele s Paulem Walshem.

Odkoupení značného podílu společnosti nijak nezasáhne samotnou závodní divizi McLarenu, jejíž hodnota byla vyhodnocena na 560 milionů liber. Zak Brown zůstává i nadále ředitelem McLaren Racing.

Jedinou změnou ve vedení McLarenu bude dosazení nových zástupců ředitele – společnost MSP Sports Capital nominovala Jahma Najafiho a šejka Mohammada bin Essu al-Chalífu. Do závodní divize pak byli převeleni Jeff Moorad a Rodrigo Trelles Zabala.

Ředitel McLarenu Paul Walsh hodnotí investiční krok velmi pozitivně. Podle něj šlo o důležité strategické rozhodnutí, které má zajistit budoucnost nejen samotné automobilce, ale také má pomoci týmu formule 1 ve snaze vrátit se zpět na vedoucí příčky.

Budoucnost McLarenu je tedy alespoň prozatím zajištěna. Před začátkem sezony byl přitom tým ve výrazné finanční tísni – od bahrajnské banky si musel tým z Wokingu půjčit 150 milionů dolarů. Pokud by tak neučinil, hrozilo jeho vypadnutí z šampionátu v roce 2021.

K záchraně týmu byly podniknuty i další významné kroky. McLaren například prodal své zázemí ve Wokingu, které si ale bude od nového majitele pronajímat. Snaží se tím snížit své náklady a podpořit tak svou finanční situaci.

Chystá se elektrický Mercedes AMG? Porsche potřebuje soupeře