McLaren krotí očekávání: zlepšení chystaná do Baku nás nespasí

Šéf McLarenu Andrea Stella bagatelizoval očekávání týkající se plánovaného upgradu McLarenu, který má mít premiéru pro Grand Prix Ázerbájdžánu koncem dubna.

Štítky: Andrea Stella McLaren Zveřejněno 29. 03 2023 — Jiří Košta

Po změně zaměření vývoje uprostřed zimy McLaren očekával těžký začátek nové sezony. Tým z Wokingu nedokázal získat bod v úvodních dvou víkendech poprvé za šest let, takže je stáj poslední.

Když byl Stella dotázán na hlavní slabinu MCL60 v jeho současném stavu, začal tím, že zopakoval svá předsezonní slova, že vůz McLaren pro rok 2023 má problémy s aerodynamickou účinností.

„Pokud jde o slabiny vozu, mluvíme o aerodynamické účinnosti. Nemusí to nutně znamenat, že je auto slabé. Prostě poměr mezi přítlakem a odporem není tak vysoký, jak bychom chtěli. To je hlavní slabina.”

Poté, co se stáji nepodařilo dostat ani jeden vůz do Q3 v Bahrajnu, nováček Oscar Piastri exceloval v kvalifikaci v Saúdské Arábii a dostal se do top 10.

Zatímco poškození v úvodním kole v podání Piastriho zničilo závody obou jezdců, Stella věří, že lepší konkurenceschopnost McLarenu lze přičíst povrchu trati.

„Důvod, proč jsme zde konkurenceschopnější, je svým způsobem spojen se skutečností, že asfalt je velmi, velmi přilnavý,“ vysvětlil.

„Méně se spoléháte na aerodynamickou zátěž; máte větší přilnavost z pneumatik. Takže tyto podmínky trochu skrývají základní deficit z aerodynamického hlediska.”

McLaren se opakovaně vyjadřoval, že hodlá mít na víkend v Baku připravený velký balíček vylepšení.

Vzhledem k tomu, že formule 1 má po víkendové Velké ceně Austrálie čtyřtýdenní přestávku, musí britský tým zvládnout ještě jeden závod, než přijde naděje, že bude v konkurenceschopnější formě.

Přestože Stella naznačil, že čísla z továrny vypadají slibně, zdůraznil, že to nebude stačit k tomu, aby McLaren dohnal k jeho cíli získat čtyři nejlepší vozy na startovním roštu.

Slova nového šéfa McLarenu přicházejí poté, co Piastri v Bahrajnu prohlásil, že revidované změny budou prvním krokem z mnoha, který přijde v průběhu roku.

„Pokud jde o modernizaci Baku, vidíme čísla, která jsou slibná,” řekla Stella. „Doufám, že to bude od šestého místa, umožní nám to být na pátém místě. Ještě to nestačí k tomu, abychom dosáhli našeho cíle pro sezónu, kterým je stát se mezi čtyřmi nejlepšími vozy.

To bude vyžadovat upgrade Baku a po Baku, na kterém pracujeme, potřebujeme dalších pár vylepšení.”

S Aston Martinem, který se dostal ze středu pole, aby se na začátku sezony objevil na pódiu, je McLaren již 26 bodů za Ferrari na čtvrtém místě.

Volkswagen ID. Buzz GTX má mít 335 koní