Mazepin málem udělal Hamiltonovi ‘Coultharda’

Jezdec Haasu Nikita Mazepin popsal mokré podmínky během závodu v Turecku jako ‚jízdu naslepo‘. Když byl Rus předjížděn o kolo Lewisem Hamiltonem, málem došlo ke vzájemné havárii mezi oběma závodníky a mohl se opakovat podobný scénář z Belgie 1998.

Štítky: GP Turecka Haas Nikita Mazepin Zveřejněno 13. 10 2021 — Vašek Štěpánek

Nikita Mazepin měl při mokré Velké ceně Turecka nejhorší možnou pozici – byl poslední, čímž byl nucen potýkat se s nejhorší viditelností z celého startovního pole. Vozy před Haasem totiž tvořily ‚sprej‘ přes který měl Mazepin problém vidět.

Situace vznikla kvůli mokré trati a špinavému asfaltu, který do spreje přimotal nechtěnou špínu a málem z toho měl jezdec Haasu nemalý problém. Ve 28. kole se Rus přimotal do incidentu s Lewisem Hamiltonem.

Nikita Mazepin byl předjížděn o kolo právě britským uchazečem o letošní titul mistra světa a kvůli zhoršené viditelnosti jezdce Mercedesu neviděl. Hamilton se následně musel Mazepinovi vyhnout a nebýt jeho manévru, mohlo vše dopadnout kolizí.

„Za prvé se chci nesmírně omluvit Lewisovi. Stěžoval jsem si týmu, že nic nevidím. Když prší někde jinde, je viditelnost špatná, ale když prší v Turecku, tak je to ještě horší. Tady je asfalt špinavý, takže to, co na vás z ostatních aut lítá není jen voda, ale i špína.

Ferrari a Lamborghini se možná vyhnou zákazu ohledně výroby spalovacích motorů

Neviděl jsem ostatní auta, zrcátka jsem měl špinavá a nic jsem v nich nemohl poznat. Na trati vzniklo i několik zmatků. Jsem ale upřímně rád, že jsme se s Lewisem nesrazili a až ho příště uvidím, dlužím mu omluvu,“ uvedl Mazepin.

Události z minulé neděle jsou velmi podobné té, která se stala už před 23 lety v Belgii. Tehdy ale situace dopadla podstatně jinak – došlo ke kolizi mezi lídrem závodu (Schumacherem) a o kolo zpět jedoucím Coulthardem.

V belgickém Spa roku 1998 byly podmínky a viditelnost rovněž špatné. Coulthard si všiml pilota Ferrari a sundal nohu z plynu (aby jej pustil před sebe). Kvůli vodnímu spreji si toho ale nevšiml Schumacher a narazil zezadu do jezdce McLarenu.

V ten den šlo už o druhý malér skotského pilota, na začátku závodu se roztočil a způsobil tím velmi slavnou nehodu, do které bylo zapleteno celkem třináct jezdců. Schumacher v roce 1998 navíc bojoval o titul s Mikou Hakkinenem a souboj prohrál o 14 bodů – tehdy se ale za vítězství udělovalo bodů 10 a Schumacherova případná výhra by nejspíše osud sezony 1998 nezměnila.

Podobným závěrem ale incident mezi Hamiltonem a Mazepinem neskončil. Brit si z Turecka odvezl 10 bodů za páté místo a zda mu budou na konci sezony užitečné se dozvíme snad až při poslední Velké ceně v Abu Dhabí v polovině prosince.