Massa: Do důchodu se znovu nepohrnu

Felipe Massa se na konci minulé sezony dojemně loučil se svou bohatou kariérou ve formuli 1 a věšel závodní rukavice na hřebík. Jenomže vzhledem k náhlému odchodu Nika Rosberga po zisku mistrovského titulu to byla jen chvilková záležitost. I tak ale za tento krátký čas Massa zjistil, že to byla vlastně chyba. Tu opakovat nechce, a proto tvrdí, že se svým příštím rozhodnutím končit kariéru spěchat nebude.

Štítky: Felipe Massa Williams Zveřejněno 22. 05 2017 — Josef Nekvinda

Pohled na startovní pole říká, že Felipe Massa je nejenže jediným Brazilcem v královně motorsportu, ale dokonce i jediným pilotem pocházejícím z kontinentu Jižní Ameriky. To je pro motorsportem protkanou Brazílii velké vystřízlivění. Možná i proto se Massovi nakonec do důchodu nechtělo. Jako by ještě chvíli chtěl být tím jediným vlajkonošem své země.

A vlastně proč ne. Letos Felipe Massa oslavil třicáté šesté narozeniny, což ještě není tak hrůzostrašný věk. Rozhodně ne důchodový. Stačí se podívat na osmatřicetiletého Valentina Rossiho, jak válí v šampionátu MotoGP, kde letos bude znovu útočit na zisk mistrovského titulu. Již v pořadí osmého. Čas je tedy jednoznačně na straně brazilského pilota.

„Bohužel nevedu šampionát, ale stále jsem tady, bojuji a to se mi daří. Jsem stoprocentně soustředěný jen na tuto sezonu, avšak mohu-li stále závodit na dobré úrovni a pro dobrý tým, pak to mohu dělat i příští rok. Cítím se pohodlně, cítím, že odvádím dobrou práci a pro mnoho lidí jsem stále hodně důležitý, takže proč ne?

Jsem navíc fit. Z tohoto pohledu jsem na tom lépe než ve všech předchozích letech, která jsem ve formuli 1 strávil. Nevěděl jsem, jak mi to v letošním autě půjde, takže jsem pro jistotu trénoval velmi, velmi tvrdě. Snažil jsem se nabrat i nějakou svalovou hmotu a cítím se proto opravdu skvěle,“ vybrušuje Massa své přednosti jako diamant.

Emoce na zdánlivém sklonku kariéry

Loni se zdálo, že Massa již naplnil vše, co mu ve formuli 1 bylo ve skutečnosti souzeno. Na vrcholné scéně motorsportu strávil 14 sezon, v nichž pobral 11 vítězství. Všechna s Ferrari. Jenže od roku 2008, kdy v dech beroucím závodě před domácím publikem zvítězil, ale přišel o celkové prvenství v šampionátu v poslední zatáčce, na vítězství v závodě čekal marně. Ke konci minulé sezony se tak rozhodl ukončit kariéru.

Tak trochu jiným vítězství však bylo zotavení se z incidentu při kvalifikaci na GP Maďarska 2009. Tehdy jej do hlavy zasáhla osmisetgramová pružina z vozu Brawn GP krajana Rubense Barrichella. Massa po kontaktu okamžitě ztratil vědomí i kontrolu nad vozem a v rychlosti 200 km/h havaroval. Zasažen byl těsně nad okem, zranění si vyžádalo operaci lebky a do zbytku sezony již tehdy Massa nezasáhl. Rekonvalescence však byla úspěšná, Brazilec do vozu znovu usedl a v roce 2014 své jméno spojil týmem Williams.

Po šokujícím ukončení kariéry ze strany Rosberga byl Mercedes nucen učinit rychlé rozhodnutí a nakonec ukázal na Valtteriho Bottase. Do té doby týmového kolegu Massy. Williams na jeho místo rovněž musel hledat náhradu a do sedačky dosadil velmi mladého, nezkušeného Lance Strolla, načež potřeboval někoho, kdo by mu předával zkušenosti. Felipeho Massu.

„Vždy jsem byl velmi jednoznačný – zůstanu ve formuli 1 v týmu, o kterém se domnívám, že je profesionální a mohu si tak užít být jeho součástí a být pro něho důležitý. Stále věřím, že na to mám a že se mi to daří,“ uvádí Massa.

A při pohledu na letošní výkonu je třeba mu dát za pravdu. Pro tým získal zatím všech 18 bodů. Dvakrát navíc skončil šestý, což se při současné formě Mercedesu, Ferrari a Red Bullu také počítá jako úspěch. Naopak nováček Stroll zatím hledá způsoby, jak vůbec závody dokončit.

„Líbí se mi nová pravidla a nová auta. Způsob, jakým je pilotujete. Je to něco, co mému stylu vyhovuje daleko více, tudíž se cítím velmi pohodlně. Zatím jsme odjeli jen pár závodů, ale myslím, že odvádíme dobrou práci.

S Lancem jsme pochopitelně v úzkém kontaktu, takže se mu snažím poradit vše, co by mu mohlo pomoci. Předávám mu vše, co vidím a také s čím mám zkušenosti. To jsem ostatně dělal i pro Valtteriho,“ vykládal brazilský veterán i o vztahu k novému kolegovi.

Diskuse k článku

Napsat komentář