Nového kupce se najít nepodařilo, Manor v ročníku 2017 neuvidíme

Všechny pokusy zachránit potápějící se Manor přišly vniveč. Továrna v Banbury dnes poslala své zaměstnance domů a spolu s tím tak oznámila svůj konec ve formuli 1. Dne 6. ledna vstoupil Manor, jenž byl v rukou provozní společnosti Just Racing Services Ltd., pod administrativní správu FRP Advisory, která poskytuje služby v oblasti firemní restrukturalizace a dále nabízí pomoc…

4 Štítky: F1 Manor Stephen Fitzpatrick Zveřejněno 27. 01 2017 — Josef Nekvinda

Všechny pokusy zachránit potápějící se Manor přišly vniveč. Továrna v Banbury dnes poslala své zaměstnance domů a spolu s tím tak oznámila svůj konec ve formuli 1.

Dne 6. ledna vstoupil Manor, jenž byl v rukou provozní společnosti Just Racing Services Ltd., pod administrativní správu FRP Advisory, která poskytuje služby v oblasti firemní restrukturalizace a dále nabízí pomoc při neschopnosti splácet firemní účty. Už tehdy provozní společnost přislíbila svým zaměstnancům mzdy za leden a existovala tak naděje na záchranu, kterou ale představoval pouze nový majitel.

Jenomže Manor mezitím podal žádost směrem k FIA a dotazoval se, zda se na start nové sezony může postavit s loňskou specifikací vozu. To znamenalo jediné – propouštět se zatím nebude, ale zároveň s tím práce na novém voze započaty nebudou. Konečné slovo, rozhodné o budoucnosti týmu, mělo padnout do konce ledna.

A tento moment nastal právě dnes, kdy společnost Just Racing ukončila svou činnost a poslala své zaměstnance domů. Únorové předsezonní testy v Barceloně se kvapem blíží a FRP tak tušila, že jde jen o boj s časem. A to i přesto, že zájem byl zaznamenán zejména ze strany jakéhosi asijského konsorcia. FRP Advisory si nicméně nebyla jistá, zda finanční prostředky této skupiny by stačily na záchranu týmu.

„V posledních měsících tým vrcholových manažerů vynaložil veškeré úsilí na to, aby zajistil nové investice do týmu a zajistil mu tak dlouhodobou budoucnost. Bohužel se tak nepodařilo učinit ve stanovené lhůtě a neexistují ani žádné další alternativy, takže nezbývá než umístit JRSL do konkursního řízení a ochránit tak zájmy věřitelů a nadále se pokoušet najít nového investora,“ stojí v oficiálním prohlášení FRP Advisory.

Co bude s Manorem dál?

To pochopitelně ukáže čas. Důležité je ale to, že další strukturní objekt týmu pod hlavičkou Manor, tedy Manor Grand Prix Racing Ltd., se nenachází ve správě. V současnosti je ale bez práv závodit v F1, která držela společnost Just Racing Services Ltd. To znamená, že se i nadále může najít nový zájemce, který by odkoupil zbytek týmu. I kdyby se tak ale v dohledné době stalo, jisté je, že se Manoru z hlediska časových kapacit nepodaří vyjet na start letošní sezony. V Australském Melbourne tak 26. března uvidíme pouze 10 týmů a 20 vozů.

Manor se na startovním roštu objevil už v roce 2010, a to pod značkou Virgin Racing, přičemž v uplynulých sedmi letech prošel mnoha změnami. První hrozba nucené správy přišla již na konci sezony 2014, ale na poslední chvíli se objevil nový investor a majitel Stephen Fitzpatrick – šéf energetické skupiny Ovo. Rozhodující chvíle podle Fitzpatricka přišla loni v Brazílii, kdy Manoru zlomil vaz pokles na 11. místo v Poháru konstruktérů a s tím související ztráta 12 milionů liber za horší umístění v šampionátu.

Manor byl jedním ze tří nových týmů, které v roce 2010 do F1 vstoupily poté, co bývalý prezident FIA Max Mosley přislíbil zavedení rozpočtového stropu 40 milionů liber. Mosley nicméně z funkce v roce 2009 odstoupil a nové vedení od rozpočtového stropu ustoupilo. Ani jeden z těchto tří týmů se tak ve formuli 1 dlouho neudržel.

Čtěte dále: Ross Brawn: Musíme se zbavit umělých prvků jako DRS. Změny ale nepřijdou hned

Diskuse k článku

Napsat komentář