Maldonadův problém? Zkorumpovaná PDVSA

Venezuelu sužuje drtivá míra inflace, zatímco PDVSA, hlavního sponzora Pastora Maldonada, podezření z korupce. Obstojí ropný gigant, nebo se má Maldonado obávat možného konce ve formuli jedna? Pastor Maldonado je znám pro svůj jezdecký styl kamikadze, ale také pro to, jakým způsobem znovu usedá do kokpitu formule 1. V zádech má obrovskou podporu v podobě státní ropné společnosti…

1 Štítky: Pastor Maldonado Zveřejněno 22. 12 2015 — Josef Nekvinda

Venezuelu sužuje drtivá míra inflace, zatímco PDVSA, hlavního sponzora Pastora Maldonada, podezření z korupce. Obstojí ropný gigant, nebo se má Maldonado obávat možného konce ve formuli jedna?

Pastor Maldonado je znám pro svůj jezdecký styl kamikadze, ale také pro to, jakým způsobem znovu usedá do kokpitu formule 1. V zádech má obrovskou podporu v podobě státní ropné společnosti PDVSA, díky níž do formule 1 každoročně přiteče částka v řádech miliónů dolarů. Jenže Venezuela je už roky sužována vysokou mírou inflace, finanční korupce je prakticky na denním pořádku a pro obyčejnou průměrnou vrstvu schází základní zboží, ale i služby. To činí život v této jinak krásné zemi velmi složitý.

I proto samotní Venezuelané doufali ve zlepšení situace po přeskupení politické moci. I tak ale prognózy poukazují na pouze velmi pozvolný pokrok. Opoziční strana získala kontrolu nad Národním shromážděním, paralelně s tím ale prezident Nicolas Maduro vytvořil „lidový parlament“. Podle odborníků jde o zoufalý pokus udržet v zemi alespoň nějakou legislativu.

Výsledky voleb ale nejsou jedinou noční můrou Madura, a to kvůli probíhajícímu vyšetřování točícího se kolem státní společnosti PDVSA. Má se totiž za to, že vláda využívala ropnou společnost k drancování miliard dolarů skrze úplatky a jiné pochybné programy. Ty mohly být následně převedeny na zahraniční bankovní účty, ze kterých se pak čerpalo pro další nezákonné účely, jako je pohyb na černém trhu či praní špinavých peněz z drog.

Korupce, kam se podíváš

Petrochemický gigant PDVSA se za poslední roky stal významným hráčem v motorsportu. Mimo to, že je osobním sponzorem Pastora Maldonada, svou pozornost společnost zaměřila také na IndyCar nebo GP2. Firma ale není stíhána za své aktivity na poli motorsportu, nicméně za své činy ve společenské sféře. Podle listu Wall Street Journal je hlavní hybnou silou této korupční kauzy současný prezident PDVSA Rafael Ramirez.

Na příkladu nejmenované španělské stavební firmy, která měla zájem o nespecifikovanou zakázku v zemi, si Ramirez měl říci o provizi ve výši 150 miliónů dolarů za přiklepnutí zakázky. A podobných příkladů je samozřejmě mnohem více. PDVSA se proto v současné době věnuje protidrogová agentura pro vnitřní bezpečnost, ale i FBI. Obvinění spadá na dva synovce prezidenta Madura, pochopitelně Ramireze, ale i samotného Madura, který údajně mohl vést některý z drogových kartelů a podílet se tak na distribuci drog.

Nám se nabízí otázka, jaký to bude mít dopad na formuli 1. Důsledky vyšetřování by se neměly v padoku F1 projevit, a to díky diplomatickým stykům USA a Venezuely, které prakticky neexistují. Hrozivý stav tamní ekonomiky ale naopak může vyvolat destabilizaci na poli mezinárodních aktivit. Ta může nastat ve chvíli, kdy se vina prokáže, neboť PDVSA údajně úzce spolupracuje s PSUV (Spojená socialistická strana Venezuely), která má zásadní vliv na dodávky základních potravin a léků do země. Řešením by v takovém případě bylo přesunutí výdajů na sponzoring Pastora Maldonada na zachování potřeb Venezuelanů.

Sponzor Pastora Maldonada má problémy, které mohou stát pilota místo v kokpitu F1.

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Maldonadův problém? Zkorumpovaná PDVSA”

  1. INF_11 napsal:

    Venezuela má největší světové zásoby ropy, takže bůh ví jak to tam ve skutečnosti bude.

    A vzhledem k tomu, že to je státní, je logické, že velcí hráči na to mají zálusk. Viz Libye.

    No jestli Maldonado přijde o sponzoring, tak asi končí chlapec; leda že by dělal test drivera na crash testech 🙂

Napsat komentář