Mají Hamiltonovy tituly váhu srovnatelnou s těmi dřívějšími?

Už o víkendu může Lewis Hamilton vyrovnat rekordních 91 výher Michaela Schumachera a na konci sezony dorovnat sedm Němcových mistrovských titulů. Jsou ale Hamiltonovy úspěchy s těmi Schumacherovými (anebo ještě dřívějšími) skutečně srovnatelné? Bývalý pilot Jackie Stewart a majitel F1 Bernie Ecclestone nesouhlasí.

Štítky: Bernie Ecclestone Jackie Stewart Lewis Hamilton Michael Schumacher Zveřejněno 9. 10 2020 — Lukáš Štěrovský

„Nemyslím, že to můžete považovat za velký úspěch,“ říká Jackie Stewart. „Už jen proto, že dnes se jede dvacet až dvaadvacet závodů ročně. Domnívám se, že nejlepším pilotem, co kdy žil, je Juan Manugel Fangio. Druhý je Jim Clark a třetí Ayrton Senna. Tihle chlapíci jeli jen šest nebo devět závodů ročně v F1. Současně závodili ve sportovních a GT vozech a podobně.

Novodobí jezdci odjedou ročně až dvaadvacet závodů jen ve formuli 1. Nezávodí v Americe, takže je nelze porovnávat s ostatními,“ tvrdí Stewart. Ten se ale nesnaží zpochybnit Hamiltonův um.

„Lewis je extrémně talentovaný, o tom žádná. Nechci zpochybnit jeho schopnosti. Udělal dobré rozhodnutí, když přestoupil k Mercedesu. Ale upřímně, motor a to auto jsou tak silné, že pro zbytek startovního pole je to až neférové. Klobouk dolů předtím, čeho Mercedes dosáhl.

Jenže to není stejné jako vyhrávat ve slabším autě. Zvládnout takové auto, to někdy odlišuje skvělé jezdce od těch nejlepších. Je těžké tvrdit, že Lewis není tak dobrý jako Fangio, stejně jako říkat, že je nejlepším jezdcem všech dob, nelze to nijak podložit,“ uzavírá Stewart.

Malý elektromobil zaštítěný GM přijal už přes 50 000 objednávek, bude stát pár tisíc

Podobného názoru je i Bernie Ecclestone, podle kterého má dnešní pilot v kokpitu až moc snadnou práci „Schumi závodil víceméně sám za sebe, když byl v autě. Hamilton má bůhvíkoho na to, aby mu pomáhal, hlásil tlak pneumatik nebo rychlost v zatáčkách.

Nemůžu o něm říct nic špatného, o to mi nejde. Jak je Lewis dobrý v porovnání s ostatními? Je super talentovaný a určitě patří do nejlepší pětky posledních třiceti let. Byl lepší než Michael? Byl by Michael lepší ve stejném autě? To nelze říci.“

Byl lepší Schumacher, nebo Hamilton?