Maďarsko byla náhoda, Mercedes vítězství neočekává

Šéf týmu Mercedes ve formuli 1 Toto Wolff si myslí, že jeho tým musí zůstat opatrný, pokud jde o rychlostní rozestup na Ferrari a Red Bull, poté, co se domnívá, že se v Maďarsku potka s efektem "dokonalé bouře".

Štítky: Mercedes Zveřejněno 4. 08 2022 — GPF1.cz

Russell si v Budapešti připsal první pole position v kariéře, což bylo první pole position Mercedesu v problematické sezóně 2022. I když se Britovi v neděli nepodařilo udržet vedení, přesto společně s týmovým kolegou Lewisem Hamiltonem zajistili týmu z Brackley druhé dvojité pódium v řadě, přičemž Russell dojel za druhým Hamiltonem na třetím místě.

Šéf týmu Toto Wolff ale varoval, že průlomový výkon stáje mohl nastat v důsledku efektu “dokonalé bouře”, tedy výjimečného setkání několika důležitých faktorů v jedné chvíli.

Přeháňky v sobotu a v neděli ráno způsobily pokles teplot a podstatnou změnu podmínek na trati, což nakonec uškodilo Ferrari a prospělo Mercedesu, který byl v pátek doslova ztracen a musel provést rozsáhlé změny v nastavení. Wolff si proto není jistý, zda bude Mercedes schopen zopakovat svůj výkon z GP Maďarska i ve druhé polovině sezony.

“Myslím, že si musíme dát pozor, aby to nebylo specifikum Budapešti, že jsme se zrovna objevili v ideální konstelaci,” varoval Wolff. “Ostatní týmy, zejména Ferrari, si stěžovaly, že pneumatiky nejsou tam, kde by měly být. Takže podle mého osobního názoru máme na špičku pořád ztrátu. Viděli jste, že Leclerc na správné sadě pneumatik byl poměrně dominantní. Ale alespoň jsme byli ve stejném závodě!”

Pochválil své jezdce a dodal:

“George – fantastický víkend pro něj s pole position a [v závodě] se strategií udělal maximum a u Lewise si myslím, že nebýt toho, že jsme to [v sobotu] podělali s DRS, myslím, že by si s Maxem dojel pro vítězství. “Ale ‘kdyby’ se v tomto sportu nepočítá, to nebyla skutečnost. Jen mě mrzí, že jsme nebyli schopni se do takové pozice dostat.”

Mercedes, který se v první třetině roku 2022 masivně potýkal s poskakováním a celkovým nedostatkem rychlosti, zaznamenal postupné zlepšování výkonnosti a nyní nasbíral 11 pódií, stejně jako Ferrari, zatímco Hamilton získal šest pódií oproti pěti Charlesa Leclerca.

Na otázku, zda za zlepšenou formou Mercedesu stojí něco víc než jen podmínky na trati, Wolff raději zůstal realistou:

“Nevím. Jak už jsem říkal, nechci říkat, že teď jsme najednou hned v ráži a můžeme vyhrávat závody, protože si myslím, že to tak není. Myslím, že jsme v sobotu v Budapešti zajeli dobře a sklízíme výsledky v závodě] Ale nemyslím si, že jsme zatím natolik blízko Ferrari a Red Bullu, abychom s nimi mohli skutečně bojovat, ale hodně se učíme a je důležité, abychom se občas také mýlili.”