Lotus: Změnily se poměry, mělo by se tedy změnit i přerozdělování peněz
Spolumajitel Lotusu Gérard Lopez považuje za nutné, aby se změnil klíč, podle kterého dostávají týmy peníze od majitelů formule 1.
Spolumajitel Lotusu Gérard Lopez považuje za nutné, aby se změnil klíč, podle kterého dostávají týmy peníze od majitelů formule 1.
Tento problém je známý dlouhou dobu, týmy na čele výsledkové tabulce šampionátu dostávají násobně více než konkurence z opačného konce. To pochopitelně vadí především těm menším, ale ozval se i Lotus, který za loňské čtvrté místo dostal o 40 miliónů liber méně (celkem zhruba 60 miliónů) než Red Bull a Ferrari.
Takové podmínky sice nastavila Concordská dohoda, se kterou všichni souhlasili, ale podle Lopeze došlo k určitým změnám, proto je čas přemýšlet o změně.
„Tento sport musí najít lepší způsob, jak zajistit finanční rovnost,“ řekl pro Autosport. „To, co platilo před dvěma roky, možná už neplatí, co se týče toho, kam tento sport jde. Před dvěma roky nám bylo řečeno, že motory vydrží déle a že budou levnější, než co jsme měli, ale teď jsou téměř dvakrát tak drahé.“
„Jde o to, co platilo před dvěma roky, a co platí dnes, o to že formule 1 stále musí shánět sponzory, což se jí zatím nedaří jako na začátku let 2000 nebo na konci devadesátých. O tom si lidé před dvěma roky mysleli, že se změní.“
Podle Lopeze nemá formule 1 žádné rezervy a riskuje neúnosnou ztrátu stájí. „Není to sport, který by si mohl dovolit ztratit moc týmů, jestli vůbec nějaký. Kdybyste hráli Ligu mistrů a riskovali ztrátu Realu Madrid, Barcelony nebo Bayernu Mnichov, bylo by to nepředstavitelné.“
„A tak by to mělo být i ve formuli 1. Nápad je takový, že by měla fungovat téměř jako franšíza a přijít na to, jak přerozdělovat příjmy rovnějším způsobem. Neříkám, že všichni musí dostávat stejně, ale je třeba zajistit, aby každý tým na každé úrovni měl dost na to, aby zvládl dobrý šampionát a dělal dobrou podívanou.“
Lopez dodává, že ruku v ruce se rovnoměrnějším přerozdělováním peněz musí jít snižování nákladů, aby vyšší příjmy nakonec nebyly k ničemu.
Diskuse k článku