Lewis Hamilton

Zveřejněno 27. 04 2014 — Jan Pastorek

 

Národnost: britská
Startovní číslo: 44
Tým: Mercedes
Datum narození: 7. 1. 1985
První závod: GP Austrálie 2007
Tituly: 3 (2008 – McLaren, 2014, 2015 – Mercedes)
Oficiální stránka: lewishamilton.com
Statistiky: GPGuide

Lewis Hamilton je díky svému smíšenému původu (otec černoch, matka běloška) považován za prvního jezdce tmavé pleti ve formuli 1. Své motoristické nadání začal chlapec projevovat už v útlém věku, kdy se nejdříve účastnil závodů autíček na dálkové ovládání a později sám závodil na motokárách.  Desetiletý Lewis pak na slavnostním předávání cen Autosportu přišel k Ronu Dennisovi a řekl mu: „Jednou pro Vás chci závodit… Chci jezdit za McLaren.“ Tři roky poté už ho tým zařadil do svého programu na podporu mladých jezdců. Ambiciózní Brit pak ukázal, že mezi nové talenty motorsportu opravdu patří, když vyhrál šampionáty Britská Formule Renault, F3 Euroseries a GP2.

V roce 2007 podepsal Brit smlouvu s týmem formule 1 – McLarenem a stal se tak týmovým kolegou dvojnásobného mistra světa Fernanda Alonsa.  Lewis důvěru v něj vloženou nezklamal. V prvním závodě dojel třetí, během sezony vyhrál čtyři závody a na jejím konci pak jen těsně prohrál titul mistra světa s Kimim Räikkönenem. V posledním závodě sezony bojoval Hamilton o titul i v roce následujícím. Tentokrát však úspěšně.

V roce 2009 se McLarenu nepodařilo postavit konkurenceschopný vůz, a tak Hamilton do bojů o vítězství začal zasahovat až ve druhé polovině sezony, kdy už bylo na myšlenky na titul příliš pozdě. O rok později o titul Brit bojoval znovu až do posledního závodu sezony, nicméně opět se nezadařilo a Hamilton skončil čtvrtý. Rok 2011 pilot sám označuje za nejhorší ve své kariéře. Kolísavé výsledky a časté kolize zapříčinily, že mistr světa z roku 2008 poprvé podlehl svému týmovému kolegovi v šampionátu.

V roce 2012 byl Lewis sice ve skvělé formě, avšak zavařila mu technika. Kvůli jejímu selhání několikrát odstoupil z předních příček, a tak do bojů o titul opět nezasáhl. Na konci sezony se jezdec odhodlal k riskantnímu kroku, když podepsal smlouvu s méně konkurenceschopným Mercedesem. Hned na začátku následujícího roku se však ukázalo, že jeho rozhodnutí chybné nebylo. Mercedesu se podařilo postavit auto rychlejší než McLarenu a Hamilton díky němu dokázal vyhrát jeden ze závodů.

Na vytoužený úspěch v podobě druhého titulu pak nemusel čekat déle než do roku 2014, Mercedes mu dal nejlepší auto, a tak mu jediným soupeřem byl týmový kolega Rosberg. Šampionát rozhodl ve svůj prospěch v posledním závodě v Abú Dhabí. V roce 2015 získal titul již čtyři závody před koncem sezony, ale v roce 2016 jej zejména v důsledku nespolehlivosti a špatných startů Nico Rosberg v boji o titul mistra světa porazil.