Letouny DHL zachraňovaly náklad týmů uvízlý v Singapuru

Cesta na poslední chvíli po celém světě zajistila, že všechny týmy budou mít připravené vybavení na víkendovou Velkou cenu Austrálie formule 1.

Štítky: GP Austrálie Zveřejněno 6. 04 2022 — Jiří Košta

Oficiální nákladní partner formule 1, DHL, musel zasáhnout, aby zajistil, že zařízení, které bylo uprostřed 42denní plavby mořem, dorazilo do Austrálie včas na třetí víkend letošní sezony.

Loď obsahující náklad se zpozdila o týden, pak další dva dny a pak další dva. Přidejte k tomu fakt, že některé týmy chtěly od konce minulé sezony provést změny ve své garážové „sestavě“ (například Aston Martin Racing jezdí v jiném odstínu zelené než loni). Navíc se testovalo, přičemž ovlivnila situaci i válka na Ukrajině.

Viceprezident logistiky motoristického sportu DHL Paul Fowler musel letět ze základny společnosti v Lutonu ve Spojeném království do Singapuru, aby „zachránil“ zásoby pro tři týmy F1, které měly zpoždění v tranzitu a kterým hrozilo, že nedorazí také do Melbourne.

Jakmile Fowler dorazil do města, musel dohlížet na odstranění nákladu, jeho přebalení a naložení na tři letecké nákladní lodě, dva Boeingy 777 a 767-300, aby je dostal do Melbourne. Jedno z letadel muselo být přemístěno z Los Angeles a jedno z Vietnamu.

Předměty dorazily do Albert Parku v pondělí, včas, aby mohly být použity pro závodní víkend.

Kromě logistiky stěhování vybavení týmů po celém světě se náklady na přepravu v posledních dvou letech výrazně zvýšily.

„Teď je skoro nabídková válka. Sazby z Evropy do Asie do Evropy, které se pohybovaly kolem 900 dolarů za kontejner, jsou nyní zhruba 20 000 dolarů,” říká Fowler.

Mnoho lidí nevidí práci, která spočívá v přesunu části týmového hardwaru, kromě aut, motorů a náhradních dílů, po celém světě po moři.

„Všechny týmy mají pět sad, a to se kvůli závodům navíc roztáhne na šest. Takže to, co vidíte v garážích, na zdech, na portálech pitlane, na zídkách, na kterých sedí týmový personál, je všechno převezeno po moři.”

Sedm týmů potvrdilo účast v Gen3 pro formuli E