Legendární Andretti po jízdě v McLarenu: Nikdo nepochopí, jak moc miluji závodní auta

Bývalý mistr světa F1 Mario Andretti se na americkém okruhu Laguna Seca zúčastnil jízd s monoposty McLarenu. K vidění byly vozy z let 1991 a 2013 a Andretti krátce po svých jízdách uvedl, že se stále snažil zajet perfektní kola bez chyb.

Štítky: Mario Andretti McLaren Zveřejněno 17. 10 2022 — Vašek Štěpánek

Mario Andretti před časem vtipkoval, že na jeho seznamu přání [tzv. bucket list] se stále drží možnost svést se v moderním voze formule 1. McLaren se rozhodl Andrettimu vyhovět, a tak se společně domluvili na jízdě po okruhu Laguna Seca.

Trať se nachází v Kalifornii a pravidelně hostí například závody IndyCar. K oznámení této akce došlo už v květnu letošního roku při příležitosti premiérové Grand Prix Miami, které se Andretti samozřejmě zúčastnil.

„Nikdo nikdy nepochopí, jak moc miluji závodní auta a jízdu v nich. Pro člověka, který je v mé fázi života, jde o opravdu velkou věc. Dodalo mi to chuť a elán pro dalších alespoň deset let,“ vtipkoval 82letý Američan.

Andretti se projel ve voze McLaren MP4/28. Jde o monopost z roku 2013, se kterým závodili Jenson Button a Sergio Pérez. Zároveň jde o poslední model z éry atmosférických motorů V8. Od další sezony přišla do F1 éra hybridních pohonných jednotek.

Mistr světa z roku 1978 dále popsal samotnou jízdu v monopostu. Díky atmosférickému motoru je Andretti přesvědčen, že jeho jízda dopadla mnohem lépe, než kdyby se projel v monopostu v hybridním motorem.

„S atmosférickými motory jsem závodil na přelomu 70. a 80. let, takže mi to nebylo úplně cizí. Už tehdy jsme používali motory na kvalifikaci a byly schopny vyvinout výkon až o 1100 koní, takže sílu těchto motorů znám dobře.

Nechci říct, že auta z mé éry a ty z roku 2013 jsou podobné, ale nějaké věci se nezměnily. Díky tomu jsem byl schopen jet vcelku obstojně, a i po takové době jsem se neustále snažil zajet perfektní kolo bez sebemenší chybičky,“ dodal Andretti.

Andretti ukončil svou závodní kariéru v roce 1994 [celkově, nikoliv jen v F1]. Jeho syn Michael také závodil v královně motorsportu, a to v 90. letech. Úspěchů jako otec ale nedosáhl. Nyní se americká rodina snaží vstoupit do F1 s vlastním týmem.