Leclercovi: Jak Arthur s Charlesem přepisují historii F1

Poprvé v historii šampionátu se představí v jedné session coby týmový kolegové dva bratři, a sice monacké duo Arthur a Charles Leclercovi.

Štítky: Arthur Leclerc Charles Leclerc Ferrari Historie Zveřejněno 5. 12 2024 — Bára Goldmannová

Za existenci šampionátu se samozřejmě stalo, že se objevili na startu dva bratři. Ovšem ve všech případech to bylo tak, že každý závodil pro jiný tým, případně nezávodili ani ve stejné sezoně. Zatímco v Abú Dhabí se do jednoho vozu Ferrari posadí Charles Leclerc a ve druhém si odbude coby nováček premiéru jeho mladší sourozenec Arthur.

Původně měla v plánu stáj z Maranella propůjčit Sainzův monopost Oliveru Bearmanovi. Brit ale po třech účastech ve velkých cenách ztratil status nováčka, tudíž muselo Ferrari sáhnout právě po Arthurovi, který působí jako jejich vývojový jezdec.

Věděli jste, že závodil ve formuli 1 i starší bratr Jackieho Stewarta, Jimmy? Nastoupil do několika nemistrovských podniků, avšak kvůli velkému množství nehod skončil dříve, než jeho bratr stihl debutovat.

Naopak duo z klanu Villeneuveových Jacques a Gilles se na startu potkalo, a sice v pár závodech sezony 1981 a 1982. Ale Jacques, strýc pozdějšího šampiona stejného jména, nikdy nedokázal vystoupit ze stínu svého úspěšnějšího bratra. Ani bratr Jodyho Schecktera, Ian, se na mezinárodní scéně nedokázal prosadit. Během čtyř let ve formuli 1 odstartoval do 18 Grand Prix, přičemž ani v jedné nedokázal bodovat. Stejně na tom je také bratr dvojnásobného mistra světa Emersona Fittipaldiho, Wilson.

Nejvíce společných startů mají na kontě Michael a Ralf Schumacherovi, a to úctyhodných 157.  Přestože Fittipaldiovi spolu nastoupili mezi lety 1972-1975 pouze 35 krát, tak jednu statistiku přeci jen s německou dvojicí sdílí – obě bratrská dua dokázala více než jednou bodovat ve stejném závodě – Němcům se to povedlo 66x a Brazilcům dvakrát (v GP Argentiny a Německa 1973).

Michael a Ralf jsou ale jedinými, kteří osmkrát obsadili první řadu na startu a 16 krát stáli spolu na stupních vítězů – poprvé v Monze v roce 1998 a naposledy o sedm let později na Hungaroringu, z toho to byl pětkrát double ve prospěch Michaela 4:1.

Bratři v F1

David a Gary Brabhamovi
Tino a Vittorio Brambillovi
Corrado a Teo Fabiovi
Emerson aWilson Fittipaldiovi
Pedro a Ricardo Rodríguezovi
Ian a Jody Scheckterovi
Michael a Ralf Schumacherovi
Jackie a Jimmy Stewartovi
Gilles a Jacques Villeneuveovi
Graham a Peter Whiteheadovi
Joachim a Manfred Winkelhockovi

Kromě mladších bratrů, kteří následovali ty starší, šli po stopách otců i synové – například Mario Andretti byl vzorem pro svou ratolest Michaela. Odkaz po Jacku Brabhamovi převzali synové David a Gary. Ovšem pouze Graham s Damonem, Keke s Nicem a Gilles s Jacquesem vyhráli alespoň jednu grand prix, přičemž pouze Hillovi a Rosbergovi se stali i mistry světa.

Další spojení otec a syn:

Wilson a Christian Fittipaldiovi
Jan a Kevin Magnussenovi
Satoru a Kazuki Nakajimovi
Reg a Tim Parnellovi
Nelson a Nelsinho Piquetovi
André a Teddy Piletteovi
Hans a Hans-Joachim Stuckovi
Jos a Max Verstappenovi
Manfred a Markus Winkelhockovi

Závodil dokonce i zeť Emersona Fittipaldiho, Max Papis, či bratranci José Dolhem s Didierem Pironim a také Lucein Bianchi, který byl prastrýcem Julese. Emersonova rodina byla ryze závodnická, jelikož se ve formuli objevil také jeho synovec Christian Fittipaldi. To samé se dá říci i o Winkelhockových, jelikož se na start postavil i strýc Markuse, Joachim.

Bruno Senna nedokázal navázat na úspěchy svého strýce, legendárního Ayrtona Senny. Naopak synovcovi a zároveň jmenovci Jacquese Villeneuvea, Jacquesovi ml. se dařilo v královně motorsportu o něco lépe. Závodil rovněž synovec Joa Schlessera, Jean-Louis.

Další rodinná pouta: švagrové

Jean-Pierre Beltoise a François Cevert
David Brabham a Mike Thackwell
Jean-Pierre Jabouille a Jacques Laffite
Tony Maggs a Mike Spence