Leclerc se v Soči startu z prvního místa obává

Ferrari nepřestává udivovat svou výkonností po letní přestávce. Vyhrálo již čtvrtou kvalifikaci v řadě zásluhou Leclerca, který si ale není jistý, že mu první místo pomůže k dobrému výsledku v nedělním závodě. Sám šéf týmu Mattia Binotto byl překvapený z Monačanova rychlého kola a Sebastian Vettel neskládá zbraně před nedělí.

1 Štítky: Charles Leclerc Ferrari GP Ruska kvalifikace Zveřejněno 28. 09 2019 — Martina Nová

Monačan vyhrál svou čtvrtou pole position v řadě pro Ferrari, když nadělil čtyři desetiny sekundy druhému Hamiltonovi a třetímu kolegovi Vettelovi. Přesto ale byl z vítězství rozpačitý. „Ano, bylo to úžasné. Rozhodně se cítím skvěle, že jsem opět vyhrál kvalifikaci, ale nevím, jestli je tohle ta nejlepší trať na start z prvního místa,“ vysvětloval Leclerc.

„Rovinka je velmi dlouhá, zítra bude start velmi důležitý jako vždy, ale tady pravděpodobně ještě víc.“ I přes tyto výhrady si mladý závodník uvědomoval, že je od doby Michaela Schumachera prvním jezdcem, kdo pro Ferrari vyhrál čtyři kvalifikace v řadě. „Cítím se velmi zvláštně, ale o těchto statistikách zatím nechci přemýšlet. Chci se jen soustředit na svou práci, do zítřejšího závodu je ještě dlouhá doba,“ řekl skromně monacký jezdec.

Po letní přestávce dokázala Scuderia vyhrát všechny závody, pokud by se jí podařilo vyhrát i v Soči, bylo by to poprvé od roku 2008, kdy italská stáj zvítězila ve čtyřech závodech v řadě. „Zkoušeli jsme si závodní režim během víkendu a simulace vypadají pozitivně, takže pro zítřek do vypadá slibně,“ prozradil Charles Leclerc.

Šéf ýmu Mattia Binotto připustil, že ve skutečnosti neočekával takovou úroveň rychlosti, kterou Leclerc předvedl. „Překvapuje mě, jak byl rychlý – je opravdu velmi rychlý. To je něco, co je pro tým nesmírně důležité. Je skvělé se moct spolehnout na řidiče, který je navíc takhle rychlý. To je to, co chcete,“ nešetřil chválou na konto Monačana.

„V závodech, kde možná nejsme nejlepší, to dokáže vykompenzovat. Během závodů se učí velmi rychle, jak zacházet s pneumatikami a jak zvládnout celou délku závodu.“ Binotto také prozradil, že pro Ferrari byla překvapivá nejen rychlost Leclercova vozu, nýbrž i volba pneumatik Mercedesu.

„Jejjich výběr byl pro nás překvapivý. Musíme se pokusit pochopit, proč to udělali,“ udivoval se šéf Ferrari. „Věříme, že měkké gumy budou na začátku výhodnější díky větší přilnavosti, jelikož start bude klíčovou záležitostí. Různé strategie mohou ale divákovi nabídnout zajímavou podívanou,“ dodává Binotto.

Dobrou formu Ferrari potvrdil i Sebastian Vettel svým třetím místem, kterému jen o dvě setiny utekla první řada. „Celkově jsem šťastný. Když jsem se dostal do Q3, bylo všechno v pořádku. S autem jsem byl v zásadě spokojený, ale měl jsem pocit, že jsem mohl z auta dostat ještě víc, než co jsem předvedl,“ připustil německý závodník. „Je celkem snadné zjistit, kde byl Charles rychlejší. Není v tom konkrétní vzorec, že na těch a těch místech by byl rychlejší,“ objasňuje rozdíl mezi ním a kolegou Leclercem.

„Obvykle v den závodu se cítím v autě ještě jistější a závodní tempo nám nedělá problém, takže uvidíme, jak to nakonec dopadne,“ dodává Sebastian Vettel, který vyhrál předešlý závod v Singapuru, kdy shodou okolností startoval také ze třetího místa.

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Leclerc se v Soči startu z prvního místa obává”

  1. trencherman napsal:

    Chlape, startu se bát nemusíš, ale strategie ano. Ta bude zase ušitá uplakánkovi na míru.

Napsat komentář