Leclerc se v Baku stal přemožitelem Red Bullu a bere pole position!

Charles Leclerc vypálil Red Bullu rybník a překvapivě si v ulicích Baku zajistil pole position, a to už třetím rokem v řadě. Slušnou kvalifikaci měli také u McLarenu a spokojen může být i Yuki Tsunoda. Mírný propad naopak nastal u Mercedesu a Aston Martinu.

Štítky: Charles Leclerc GP Ázerbájdžánu kvalifikace Zveřejněno 29. 04 2023 — Vašek Štěpánek

První část kvalifikace [Q1]

Aktivita na trati byla už v prvním kvalifikačním segmentu velká. Na trati se de facto okamžitě objevili všichni jezdci, včetně Pierra Gaslyho, který měl v jediném tréninku o tomto víkendu technický problém s motorem.

Pořadí se rychle měnilo, ale brzy se vedení ujal Verstappen před Leclercem a Alonsem. Velmi brzy došlo k první nehodě. Nováček Nyck de Vries neodhadl rychlost a poslal svůj monopost do svodidel – Nizozemcova účast v kvalifikaci tak skončila.

Kvůli nehodě pilota AlphaTauri byly vyvěšeny červené vlajky. Jen chvíli po restartu kvalifikace došlo ale k dalšímu incidentu. Smolařem byl tentokrát Pierre Gasly, který udělal podobnou chybu jako předtím De Vries, jen na jiném místě.

Po druhém restartu první části se pořadí opět promíchalo. Velmi pěkná kola zajeli jezdci stáje Williams. Jak Albon, tak Sargeant se dostali do Q2, takové štěstí ale neměl Guanyu Zhou a s ním nepostoupili ještě: Hülkenberg, Magnussen, Gasly a De Vries.

Druhá část kvalifikace [Q2]

Průběh prostředního kvalifikačního segmentu už byl výrazněji poklidnější než Q1. Na trati se opět velmi rychle objevila drtivá většina jezdců. Početnou skupinu vedli jezdci Williamsu. Do čela se brzy dostal Sergio Pérez, kterého vzápětí překonal Leclerc.

Trať procházela evolucí a postupně zrychlovala, což zapříčinilo další výjezd pilotů z boxů a výrazné promíchání pořadím. Mezi jezdci byly minimální rozdíly, což je vzhledem k délce okruhu v Baku neobvyklé.

Nejtěsnější to bylo překvapivě mezi jezdci Mercedesu, Hamilton porazil Russella o 0,004s a dostal se do Q3. Russell se tak stal prvním odpadlíkem v Q2. Společně s jezdcem Mercedesu nepostoupili: Ocon, Albon, Bottas a Sargeant.

Třetí část kvalifikace [Q3]

V prvních pokusech zajeli Verstappen s Leclercem shodný čas. Podle pravidel má ale lepší pozici ten, kdo zajel čas jako první, což byl v tomto případě pilot Red Bullu. Sergio Pérez také nebyl daleko, zbytek pole ale už na první trojici výrazněji ztrácel.

Ve druhých pokusech už jezdci Red Bullu nedokázali najít tolik času jako Charles Leclerc a pilot Ferrari se tak stal letos prvním přemožitelem rudých býků. Monačan má tak po těžkém úvodu ročníku se ziskem pole position konečně důvod k radosti.

Druhé a třetí místo patří Red Bullům v pořadí Verstappen – Pérez. Čtvrté místo ukořistil Sainz před Lewisem Hamiltonem, který poprvé porazil kolegu Russella. Šestý skončil Alonso před Tsunodou, pilot AlphaTauri předvedl rovněž překvapivý a sympatický výkon.

Spokojenost může panovat také u McLarenu, jehož vylepšení, zdá se, fungují. Hned oba piloti se dokázali dostat do TOP 10. Norris si zajistil osmou příčku před Strollem, který zajel stejný čas jako desátý Piastri. Pilot Aston Martinu ale své kolo zajel dříve.

POZICE PILOT TÝM
01. Leclerc Ferrari
02. Verstappen Red Bull
03. Pérez Red Bull
04. Sainz Ferrari
05. Hamilton Mercedes
06. Alonso Aston Martin
07. Tsunoda AlphaTauri
08. Norris McLaren
09. Stroll Aston Martin
10. Piastri McLaren
11. Russell Mercedes
12. Ocon Alpine
13. Albon Williams
14. Bottas Alfa Romeo
15. Sargeant Williams
16. Zhou Alfa Romeo
17. Hülkenberg Haas
18. Magnussen Haas
19. Gasly Alpine
20. De Vries AlphaTauri