Leclerc boural. Pérez na startu GP Miami první, Verstappen až devátý

Sergio Pérez si v kvalifikaci na Grand Prix Miami vyjel třetí pole position v kariéře před Alonsem a Sainzem. Charles Leclerc ve svém posledním pokusu boural a postaral se o červené vlajky. Verstappen v Q3 nezajel žádný čas.

Štítky: GP Miami kvalifikace Sergio Pérez Zveřejněno 6. 05 2023 — Vašek Štěpánek

První část kvalifikace [Q1]

Od začátku prvního kvalifikačního segmentu byla na trati velká aktivita. Netrvalo dlouho a do čela se dostaly dvojice z Red Bullu a Ferrari. Na dalších pozicích to ale bylo velmi těsné a ve finále rozhodovaly nejmenší detaily.

Vzhledem k tomu, že trať v Miami zrychlovala, byly rozhodující až poslední pokusy v závěru Q1 – do těch jako poslední vyrazil Lewis Hamilton. Na načasování ale doplatili jezdci McLarenu a také Lance Stroll.

Pilot Aston Martinu se postaral o nepříjemné překvapení a kvalifikace pro něj skončila už v její první části. Z Q1 tedy nepostoupili: Norris, Tsunoda, Stroll, Piastri a domácí hrdina Sargeant, který ve svém posledním pokusu udělal malou, ale drahou chybu.

Druhá část kvalifikace [Q2]

Průběh druhé části kvalifikace byl velmi podobný jako v Q1. Jezdci byly hned od začátku aktivní a zajížděli jedno kolo za druhým. Charles Leclerc zajel své osobní maximum na pneumatikách, které byly pět kol staré. Degradace gum je tak v Miami stejně jako vloni minimální.

Trať opět procházela ‚svou evolucí‘ a postupně zrychlovala. Velmi dobré kolo zajel Valtteri Bottas, který svou Alfu Romeo dostal až do poslední části. Takové štěstí ale neměl Hamilton, který ve svém posledním rychlém kole udělal několik chyb a vypadl už ve druhé části.

Solidní rychlost měl Alex Albon, na poslední chvíli jej ale překonali soupeři a pilot Williamsu se usadil na jedenáctém místě. Společně s Albonem nepostoupili: Hülkenberg, zmiňovaný Lewis Hamilton, Zhou a Nyck de Vries – ten alespoň porazil kolegu Tsunodu.

Třetí část kvalifikace [Q3]

Po prvních pokusech v Q3 se vedení ujal Sergio Pérez před Alonsem a Sainzem. Leclerc ve svém rychlém kole chyboval a zmohl se jen na prozatímní sedmé místo. Podobně na tom byl také Max Verstappen, ten rovněž chyboval, ten ale čas vůbec nezajel.

Druhé pokusy měly rozhodnout o finálních pozicích, ale nakonec se tak nestalo! Leclerc o víkendu v Miami zatím často chybuje a tentokrát poslal své Ferrari do zdi. Monačan se tak postaral o červené vlajky, které předčasně ukončily kvalifikaci.

Sergio Pérez se tak dočkal své třetí pole position v kariéře, první mimo okruh v Saúdské Arábii. Fernando Alonso skončil druhý před Sainzem. Radost měl také Kevin Magnussen, kterému se podařilo ukořistit čtvrté místo před Gaslym.

George Russell obsadil šesté místo před Leclercem a Oconem. Max Verstappen nestihl zajet čas a zbyla mu tak jen devátá pozice pro zítřejší start. Poslední z TOP 10 skončil Bottas, rovněž bez časového záznamu.

Pozice Pilot Tým
01. Pérez Red Bull
02. Alonso Aston Martin
03. Sainz Ferrari
04. Magnussen Haas
05. Gasly Alpine
06. Russell Mercedes
07. Leclerc Ferrari
08. Ocon Alpine
09. Verstappen Red Bull
10. Bottas Alfa Romeo
11. Albon Williams
12. Hülkenberg Haas
13. Hamilton Mercedes
14. Zhou Alfa Romeo
15. De Vries AlphaTauri
16. Norris McLaren
17. Tsunoda AlphaTauri
18. Stroll Aston Martin
19. Piastri McLaren
20. Sargeant Williams