Leclerc musí dozrát v seriózního jezdce

Bývalý pilot F1 David Coulthard vidí podobnosti mezi Maxem Verstappenem a Charlesem Leclercem. Pilot Red Bullu podle skotského komentátora ale dokázal vyzrát v komplexního a seriózního pilota. Podobný proces nyní Coulthard radí i Leclercovi, chce-li být ve formuli 1 úspěšný.

Štítky: Charles Leclerc David Coulthard Max Verstappen Zveřejněno 10. 08 2022 — Vašek Štěpánek

Po dvou letech mimo elitní pozice se Ferrari na začátku letošní sezony vrátilo zpět na výslunní, když konečně postavilo monopost schopný bojovat o vítězství na jakémkoli typu trati a také za každého počasí.

Proto je až šokující, že lídr šampionátu Max Verstappen se po první polovině sezony může radovat z 80bodového náskoku na druhého Leclerca. V poháru konstruktérů se poté může Red Bull pyšnit až 97bodovou rezervou.

Samotné vozy si jsou vyrovnány, je to ale Maranello, které sebe dostalo do úzkých. Časté chyby ve strategiích, velké množství technických poruch stály tým už nemalou porci bodů. Aby toho nebylo málo, do hry přišly i chyby pilotů – minimálně Leclerc už má na kontě dvě.

První chyba nastala v Imole, ve které se Leclerc roztočil na třetím místě, zatímco Verstappen v poklidu vedl. Monačan závod nakonec dokončil na šestém místě, i tak se ale jednalo o zbytečnou ztrátu bodů na svého soupeře.

Druhá, ještě citelnější chyba, nastala nedávno ve Francii. Leclerc vedl závod, když najednou nezvládl ukočírovat svůj vůz a skončil ve zdi. Pilot Ferrari by sice závod asi nevyhrál, druhé místo ale bylo více než reálné, a tak došlo k další velké bodové ztrátě.

Leclerc je znám tím, že je k sobě často až moc kritický a ostrými slovy nešetřil ani v posledních dvou incidentech. Bývalý pilot F1 David Coulthard je Leclercovou sebekritikou překvapen a spíše mu radí, aby se uklidnil a vyzrál v seriózního pilota.

„Charlesovou kritikou jsem byl hodně překvapen. Myslím si, že je na sebe až moc tvrdý a vídám to už od jeho počátků ve formuli 1. Pamatuji si kvalifikaci v Baku v roce 2019, kde havaroval a tvrdil o sobě, že je příliš hloupý.

Ne, Charles opravdu není hloupý, je zatraceně rychlý a dokazují to i letošní kvalifikace. On má jen tu nevýhodu, že ještě nikdy nebojoval o titul a jezdí za Ferrari. To není tým, to není rodina, Ferrari je celá Itálie a zkuste si pod takovým tlakem poprvé závodit o šampionát.

To, čím prochází a čemu musí čelit je naprosto šílené. Proto si myslím, že by se měl uklidnit a postupně vyzrát v komplexního a vyzrálého pilota. Špatná zkušenost je pořád zkušenost a až jich bude mít dostatek, chyby pominou a bude připraven.

Podobně na tom byl i Max, který ve svých prvních letech s Red Bullem dělal řadu někdy až zbytečných chyb. Dokázal se z nich ale poučit a díky tomu mohl vloni vyzvat Mercedes k boji o mistrovský titul a uspět.

Dnes je Max úplně jiná liga. Jede bez chyby a funguje téměř jako stroj. Je to velmi působivé a myslím si, že málokdo něco takového předpovídal. Věřím, že i Charles se do tohoto stádia dostane, nesmí ale chtít všechno hned,“ sdílel své myšlenky Coulthard.