Leclerc: Formule 1 bez Monaka pro mě není formule 1

Poslední dobou se stále více mluví o možném konci Monaka ve formuli 1 už pro příští sezonu. Proti tomu se ale zásadně vyslovil tamní pilot Charles Leclerc.

Štítky: Charles Leclerc GP Monaka Kalendář Zveřejněno 27. 05 2022 — Lukáš Štěrovský

Monako desítky let přežívalo díky nízkému poplatku za pořádání závodu, který s ním dohodnul bývalý šéf F1 Bernie Ecclestone. To se ale nelíbí novému majiteli, firmě Liberty Media, jež má celou řadu zájemců ochotných nabídnout podstatně víc.

Monako navíc v okolí okruhu ponechává vlastní reklamní billboardy se sponzory, kteří jsou konkurencí těm z formule 1. Kupříkladu výrobce hodinek TAG Heuer je rivalem z hlediska F1 klíčové firmy Rolex.

Možný konec královny motorsportu v Monaku se ale vůbec nelíbí Charlesi Leclercovi. „Myslím si, že by to teď byl špatný krok pro obě strany. Nikdy jsem nezažil Monako bez F1, tedy s výjimkou covidu v roce 2020.

F1 bez Monaka pro mě není F1. Šampionát má historii a historické okruhy jako Silverstone, Monza a Monako, které by měly zůstat v kalendáři,“ má jasno Leclerc.

Co říká na kritiku těch, kteří úzkému okruhu vyčítají nemožnost předjíždění? „Možná by se dala dráha upravit, před tunelem by se jelo doleva na dlouhou rovinku. Ale nevím, jak moc je to proveditelné,“ krčí rameny Monačan, který v seniorských formulových kategoriích zatím domácí Grand Prix nikdy nedokončil.

„Předjíždění je tu obtížné, ale to činí výzvu z kvalifikace, což všichni milujeme. Musíte na to prostě tlačit. Žádná trať se dávkou adrenalinu neblíží Monaku,“ dodává Charles Leclerc důvod, proč by měla dráha v ulicích knížectví setrvat v kalendáři.