Leclerc byl v Barceloně záporákem

Na víkend v Barceloně určitě nebude vzpomínat v nejlepším Charles Leclerc. Ferrari nepatřilo k nejrychlejším a samotný Leclerc se dostal do dvou zbytečných konfliktů.

Štítky: Charles Leclerc Ferrari Zveřejněno 25. 06 2024 — Dominik Kovář

VC Monaka 2024, pamatujete si? Ferrari na koni, Leclerc konečně vítězí doma, k tomu jako bonus Sainz na třetím místě, Red Bull Maxe Verstappena daleko za nimi a skromné povídání o mistrovských ambicích. Následující závod v Kanadě bez bodu a ve Španělsku páté a šesté místo. Přesně takto rychle se věci ve formuli 1 mění.

V Barceloně jednoduše odvedly tři týmy lepší práci než stáj z Maranella a 18 bodů za páté a šesté místo v cíli je víceméně maximem, kterého šlo při rozložení sil na tomto okruhu dosáhnout. Možná pod vlivem frustrace zažil o víkendu Leclerc hned dva momenty, na které by rozhodně neměl být pyšný.

Kontakt s Norrisem

Ten první přišel v sobotním tréninku před kvalifikací. Před vypršením časomíry jel Leclerc rychlé kolo. V zatáčce 7 ho nepříjemně překvapil Lando Norris a svůj rychlý pokus byl nucen vypustit. Leclercovi se to vůbec nelíbilo – Norrise těsně předjel, zabrzdil a způsobil lehký kontakt mezi oběma monoposty. Bylo to samozřejmě v malé rychlosti, ale to Monačana nijak neomlouvá.

“Pro Charlese bude velmi těžké říci, že své auto nepostavil před Landa záměrně. Takové úmysly, ať už tyto kluky mám rád či nikoliv, jsou špatným příkladem pro nižší kategorie, řekl vítěz 13 velkých cen David Coulthard.

Komentář k Sainzovi

To ale nebylo všechno. V úvodních kolech nedělního závodu zaútočil v nájezdu do první zatáčky Sainz na Leclerca. Při předjížděcím manévru se pravým zadním kolem opřel o přední křídlo Leclerca, na chvíli opustil trať a nakonec pozici získal. V rámci souboje týmových kolegů toto mohlo být na hraně, nicméně nešlo o nijak dramatický moment a lehce poškozené křídlo dle dat nijak Leclerca neomezovalo.

Leclerc se po závodě nedržel zpátky. “Poškodil jsem si přední křídlo, protože Carlos zatočil a neviděl mě na vnitřku. Nechápu, proč to udělal, když bylo před závodem jasně řečeno, že v této fázi závodu máme šetřit pneumatiky. Bylo to trochu zbytečné, zároveň ale chápu, že to byl jeho domácí závod a je to důležitý moment v jeho kariéře, takže si myslím, že chtěl udělat něco velkolepého. Já jsem ale nebyl ten pravý, na kom by to měl předvést.”

Na Leclercova slova reagoval Sainz stručně: “Stává se příliš často, že si po závodě na něco stěžuje.” Že by nová občanská válka ve Ferrari? Pravděpodobně ne. Za zavřenými dveřmi si to oba dlouholetí kolegové vyříkají. Nemůžeme se však ubránit dojmu, že Charles Leclerc udělal v Barceloně věci, kterými si příliš nových fanoušků neudělal. Zbytečný kontakt s Norrisem a následně zbytečný komentář na adresu týmového kolegy, který pro něj měl plná slovy chvály a podpory při jeho domácím závodu v Monaku.