Leclerc bere ve Španělsku další pole position, Verstappena zradila technika

Charles Leclerc si bravurním kolem zajistil už čtvrtou pole position v letošní sezoně. Vedle něj se zítra na startu postaví Max Verstappen, kterého opět zradil motor. Domácí Sainz odstartuje zítra třetí a Mercedesy se začínají zvedat…

Štítky: Charles Leclerc GP Španělska kvalifikace Zveřejněno 21. 05 2022 — Vašek Štěpánek

Kolotoč formule 1 zamířil na známé místo do Barcelony. V únoru zde probíhaly předsezonní testy, tentokrát se ale jedná už o ostrý závodní víkend. Během víkendu ve Španělsku panuje mezi týmy značná nervozita.

Všechny stáje kromě Haasu přivezly na katalánský okruh řadu vylepšení, McLaren dovezl až deset nových dílů. Největší pozornost získal ‚zelený Red Bull‘ – nový vůz Aston Martinu nyní připomíná rudé býky a začalo se dařit také Mercedesu.

Jako první se na trati objevil Guanyu Zhou a piloti AlphaTauri. Tsunodovi bylo kolo následně smazáno, a to kvůli překročení limitů trati. Poté ze svých boxů vyjely Red Bully. Pérez se trápil s vozem a po prvních pokusech výrazněji ztrácel.

První část kvalifikace byla zpočátku velmi klidná a větší množství jezdců začalo z boxů vyrážet až po osmi minutách. Do čela se rychle dostalo Ferrari s Leclercem, Sainz byl ale velmi blízko a špatné časy nezajel ani Mercedes.

Alfa Romeo měla rovněž rozjetý zajímavý výsledek – Bottas byl po prvních pokusech na šestém místě a Guanyu Zhou na osmém. Pozadu zůstali Mick Schumacher a Nicholas Latifi, který jako jediný letos ještě ani jednou nepostoupil do druhé části.

Druhé pokusy poměrně výrazně zamíchaly pořadím, alespoň v druhé polovině pole. Pěkné kolo předvedl Schumacher a zachránil se tak od vypadnutí už v Q1. Podobně se zadařilo i jezdcům AlphaTauri, kteří se na poslední chvíli dokázali dostat dopředu.

Takové štěstí ale neměly Aston Martiny. Tým do Španělska přivezl předělaný vůz a pořád to nestačí na dobré výsledky v kvalifikacích. Sebastian Vettel skončil 16. a Stroll jen 18. Alonso skončil mezi zelenými monoposty a Williamsu zbyla jen poslední řada.

Druhý kvalifikační segment byl opět na začátku poněkud klidnější. Ticho rozbily až po třech minutách Mercedesy, které vyjely na trať. Po nich začali z boxů vyjíždět i ostatní. Všichni zbylí piloti opustili své boxové stání během pár sekund.

Po prvních pokusech se na čele objevil George Russell před Lewisem Hamiltonem, za nimi skončil Pérez s Leclercem. Valtteri Bottas zajel další pěkné kolo a držel se i před Verstappenem a Sainzem. Dobré časy zajeli také jezdci Haasu.

Další pokusy byly opět velmi vzrušující. Mercedesy už nevyjely, věřily si na bezpečný postup, a nakonec skutečně bez problémů postoupily do závěrečné části kvalifikace. Podobné rozhodnutí učinil i lídr šampionátu Leclerc.

Mick Schumacher se poprvé ve své kariéře dostal až mezi posledních deset! Vydělal na smůle Landa Norrise, kterému byl smazán čas za překročení limitů trati. Spolu s Norrisem nepostoupili: Ocon, Tsunoda, Gasly a Zhou.

Poslední část kvalifikace odstartovala výjezdem Haasu z boxu. Následně se na trati začali objevovat další piloti. Po prvních pokusech se na prozatímní pole position postavil skvělým kolem Max Verstappen před Sainzem a Pérezem.

Charles Leclerc ve svém pokusu udělal chybu a v předposlední zatáčce se roztočil. Monačan tak musel do boxů a na zajetí dobrého času mu tak zbyl jen jeden jediný pokus v závěru. Mercedesy se špičce pole přibližují a v Q3 zajely rovněž solidní časy.

Poslední pokusy ale naprosto změnily hru – Max Verstappen nemohl zlepšit svůj čas, protože mu na začátku kola chyběl výkon v motoru. Nizozemec tak neměl situaci ve svých rukou a toho využil skvělým kolem Leclerc, který napravil svou chybu, a nakonec získal i pole position!

Třetí místo obsadil domácí Sainz před čtvrtým Russellem. Pátou příčku ubránil Sergio Pérez před Lewisem Hamiltonem. Sedmé místo si přivlastnil opět nenápadný, ale rychlý Bottas. Kevin Magnussen vybojoval osmé místo před Ricciardem a Schumacherem.