Latifi chápe rozhodnutí Williamsu a přiznal své potíže v adaptaci

Nicholas Latifi se na konci roku rozloučí s Williamsem a nejspíše také s formulí 1. Kanaďan strávil ve stáji z Grove tři sezony, přičemž ta letošní je podle pilota Williamsu nejobtížnější. Latifi ale rozhodnutí svého týmu chápe a také přiznal, v čem letos zaostává…

Štítky: 2023 Nicholas Latifi Williams Zveřejněno 2. 10 2022 — Vašek Štěpánek

Nicholas Latifi v letošní sezoně nedokázal navázat na svou zlepšující se formu z minulého roku a je suverénně poslední v celkovém mistrovství světa. Stálého jezdce Williamsu v šampionátu dokonce přeskočil i náhradník Nyck de Vries, který v Itálii bodoval.

Nevýrazné výkony a časté nehody v úvodu sezony nakonec vedly k ukončení Latifiho působení ve stáji z Grove. Rodák z Toronta ale rozhodnutí týmu nevnímá osobně, dokonce jej i chápe a je stále vděčný Williamsu za životní příležitost.

„Je to jednoduché, opravdu. Rozhodnutí týmu je založené na výsledcích, které letos bohužel nejsou takové, v jaké jsme doufali. Musím to [konec ve Williamsu] akceptovat a brzy se pustím do dalších výzev, které si pro mě má budoucí kariéra nachystá.

Celkově jsem ale se svou prací ve Williamsu spokojený. Nikdy jsme nebyli v ideální pozici, ale chtěli jsme bojovat a někdy jsme i několik příležitostí využili. Myslím, že jak na trati, tak mimo ni jsem pracoval dobře a oddaně.

Z mé strany nechovám vůči týmu žádnou zášť. Vím, jak tento sport funguje a je to skutečně jednoduché. Když má člověk výsledky, zůstane, a když ne, jde ze hry. Rozhodnutí týmu chápu a plně jej respektuji,“ uvedl skromně Latifi.

Kanaďan debutoval v roce 2020 po boku George Russella. Během společného soužití v jedné stáji Latifi sice zaostával, v loňské sezoně se ale zvedl a občas dokázal zatopit i svému kolegovi, který nyní působí v Mercedesu. Kam se ale Latifiho vzestup vytratil?

„Myslím si, že mi celkově nesedla změna pravidel. Není to jen o našem voze, je to obecné, ale u nás [ve Williamsu] je to umocněné i tím, že máme velké problémy s přítlakem. Na tratích jako bylo Monako jsme byli úplně ztraceni.

Někdy nám charakter tratě seděl více, jindy méně. Myslím, že i předcházející roky byly těžké, letos je to ale horší. Změnilo se skoro všechno – fungování aut a také pneumatiky. Pro mě je těžké se těmto novým autům přizpůsobit.

Tak to prostě je. I když to nebylo snadné, dokázal jsem se s loňským autem více sžít. Letos to není možné. Zkusil jsem všechno, změnil jsem svůj styl jízdy, způsob práce v týmu, ale pořád to nebylo dobré,“ popsal své největší problémy Latifi.

Stále aktuální pilot Williamsu na konci roku v týmu končí, ale není bez možností, jak v kariéře pilota F1 pokračovat. Stále se silně jedná o sedačce v Alpinu či Haasu. Obě stáje ale patrně sáhnou po jiných jezdcích a Latifi z F1 odejde úplně.