Lando Norris všem vypálil rybník a v Soči odstartuje z pole position!

Zrádné podmínky, kvalifikace bez Verstappena a další kiks Mercedesu… z pole position zítra odstartuje Lando Norris před bývalým kolegou Sainzem a zázračným Russellem na Williamsu.

Štítky: GP Ruska kvalifikace Lando Norris Zveřejněno 25. 09 2021 — Vašek Štěpánek

Sobotní program v Rusku výrazně ovlivňuje vydatný déšť. Právě kvůli mokrým podmínkám byl dopoledne zrušen závod formule 2 a třetí trénink. Odpoledne však déšť ustal a kvalifikace se mohla odstartovat bez problémů.

I přesto, že nepršelo, trať byla po dopoledním lijáku pořád mokrá a jezdci z boxů vyrazili na přechodných pneumatikách, výjimkou byl Fernando Alonso, který využil pneumatiky mokré, později však také přesedlal na přechodné gumy.

Do čela se rychle dostaly Mercedesy, které jsou i zde v Rusku mírnými favority. Vzápětí je ale překonal Sergio Pérez na Red Bullu. Týmový kolega Mexičana Verstappen odjel v Q1 jen zaváděcí kolo, kvůli své penalizaci nezajel ani žádný čas.

Do kokpitu Alfy Romeo se po dvou víkendech vrátil Kimi Räikkönen, který se posledních dvou závodů nemohl zúčastnit kvůli covidu. Pro Fina ale kvalifikace skončila už v první části, kdy obsadil šestnácté místo. Spolu s Räikkönen z Q1 nepostoupili: Schumacher, Giovinazzi, Mazepin a Verstappen.

Na začátku prostřední části kvalifikace už vůbec nepršelo a trať postupně osychala, ale kvůli nízkým teplotám neosychala tak rychle, jak si asi některé týmy přály. Jezdci tedy i v Q2 vyjížděli z boxů na přechodným zeleně označených pneumatikách.

Za první pozice se opět dostaly Mercedesy, které pronásledoval Lando Norris na McLarenu. Druhého kvalifikačního segmentu se nezúčastnil Charles Leclerc, který podobně jako Verstappen v Rusku dostal nový motor a zítra odstartuje z poslední řady.

Trať v závěru Q2 byla už výrazněji suchá, a tak se začaly zajíždět rychlejší časy. Piloti i přesto používali pneumatiky do přechodných podmínek. Dobré kolo předvedl opět George Russell, který se svým Williamsem znovu postoupil i mezi nejlepší desítku.

Smolařem je tentokrát AlphaTauri, která ani jeden ze svých vozů nedostala do závěrečné dvanáctiminutovky. Z Q2 tedy nepostoupili: Vettel, Gasly, Tsunoda, Latifi a Leclerc, který neodjel jediné kolo. Latifi také měnil motor a zítra odstartuje z konce pole.

Poslední část kvalifikace přinesla velkou zápletku… trať byla už poměrně suchá a piloti volali po suchých pneumatikách. Prvním opovážlivcem se stal George Russell, který vyjel na trať na suchých pneumatikách.

Dosud dominantní Mercedes opět chyboval. Lewis Hamilton při přezouvání na suché pneumatiky kolidoval se zdí a poškodil si přední křídlo, což jej podstatně zdrželo v boxech a ve zbytku kvalifikace neměl dostatek času na zahřátí nejměkčích pneumatik.

To se ukázalo jako klíčové, pneumatiky dobře zahřáli Lando Norris i Carlos Sainz, kteří zítra odstartují z první řady před Georgem Russellem a Lewisem Hamiltonem. Dobrý výsledek pro McLaren zajel i Ricciardo, který odstartuje pátý před Alonsem a Bottasem. Pérez obsadil s Red Bullem až deváté místo.