Lance Stroll a jeho budoucnost v F1 – v sázce je nepostup do top týmu

Po loňském roce, kdy se na trhu s jezdci neudálo prakticky nic, nabízí letošní sezona o poznání větší děj. Dalším nováčkem ve formuli 1 je Lance Stroll, který bude hájit barvy Williamsu. Za jeho vstupem mnozí vidí peníze jeho otce. V nižších sériích taktéž nestrávil mnoho času, čímž nyní na sebe bere risk a možnost nepostupu do…

Štítky: Lance Stroll Williams Zveřejněno 4. 11 2016 — Josef Nekvinda

Po loňském roce, kdy se na trhu s jezdci neudálo prakticky nic, nabízí letošní sezona o poznání větší děj. Dalším nováčkem ve formuli 1 je Lance Stroll, který bude hájit barvy Williamsu. Za jeho vstupem mnozí vidí peníze jeho otce. V nižších sériích taktéž nestrávil mnoho času, čímž nyní na sebe bere risk a možnost nepostupu do top týmu.

Williams včera představil své jezdecké složení pro nadcházející sezonu a své naděje bude nově vkládat do velkého želízka Lance Strolla. Rovnou z F3 tak mladý Kanaďan poskočí do F1, což se na první pohled může zdát jako velký hazard, který se pochopitelně nemusí vyplatit.

Faktem ale zůstává, že jeho příchod se v kuloárech bral za samozřejmost již nějakou tu dobu. A to jak uvnitř, tak vně tohoto sportu. Nebylo by ale překvapením, kdyby velká většina fanoušků dávala do spojení jeho příchodu zejména jeho bohatého otce. Obzvláště proto, že čekatelé na sedačku ve formuli 1, začínají být na očích veřejnosti poté, co podepíší svůj první kontrakt v šampionátu F1.

Ani Stroll není výjimkou. Nezávodil totiž v žádné z nižších doprovodných sérií formule 1 a nebyl ani součástí tréninkových programů. Veřejnost jej však zanedlouho pozná a bude si moci udělat sama obrázek o tom, kde ležely Strollovy předpoklady. Ostatně některá fakta v tom mohou dosti napovědět.

„Každý má svůj vlastní názor, který nemohu změnit. Jsou za mnou i peníze, což nehodlám popírat. Věřím však, že mám šanci ve formuli 1. Vyhrál jsem F4, Toytoa Racing Series na Novém Zélandu a Evropský šampionát v F3 v roce 2016. Nechci tu říkat, kdy přesně budu moci dokázat, že tu nejsem jen kvůli penězům, protože to závisí na mnoha detailech,“ uvedl Stroll na svou adresu.

Stroll do juniorských sérií vstoupil teprve před třemi lety jako nadějný talent Ferrari. První sezonu proto strávil v italské F4, kde od svého příchodu dominoval. Odtud putoval již do F3, působil zde do letoška, tedy dvě sezony. Mezi tím stihl odjet i závodní sérii na Novém Zélandu pod hlavičkou Toyoty, která je brána jako příprava na F3 a tu následně i vyhrát. Výsledkem jsou tři vcelku rušné sezony, nicméně z pohledu vstupu do F1 to stále není mnoho. Klasická cesta vede přes titul v F3 do GP2, která je dvorním zásobovačem talentů.

Jen pro porovnání časová příprava s některými dalšími, kteří buď v nedávné době vstoupili, nebo se na svůj debut ve formuli 1 chystají. Esteban Ocon – čtyři sezony v nižších soutěžích. Carlos Sainz – pět sezon. Stoffel Vandoorne – šest sezon. Jolyon Palmer – dokonce devět sezon a jednu jako testovací pilot. Pochopitelně zvláštní kapitolu tvoří Max Verstappen – jediná sezona v F3.

Oproti posledně jmenovanému má Lance Stroll vcelku slušnou zásobu zkušeností, což dost možná dělá jeho debut ve formuli 1 o něco více normální. Otázkou však stále zůstává – je připraven? To nezjistíme dříve než na prahu nové sezony v Melbourne, stejně tak jako kdysi v případě Jensona Buttona v roce 2000. Jediný, kdo by si tím měl být jistý, je Williams, který by měl mít o kompetenci Strolla vcelku jasnou představu.

Verstappenovu dílu napomohl i fakt, že v debutové sezoně, byl rychlejší než kolega Sainz. Rovněž nováček. Z tohoto úhlu bude pro Strolla těžší se prosadit. Vedle sebe bude mít Valtteriho Bottase, který často bývá nedoceňován, zatímco se etabloval na lídra svého týmu. I proto nemůže Stroll očekávat, že bude Fina porážet. Pro svůj úspěch by ale měl být blízko. Na každý pád, ať je to jak chce, riskuje v těchto chvílích Stroll svůj budoucí postup do některého z top týmů.

Foto: formulaspy.com

Čtěte dále: Oficiálně: Williams oznámil svoji novou jezdeckou sestavu

Diskuse k článku

Napsat komentář