Norris havaroval, ale Verstappen a Russell stojí v první řadě na startu!

První kvalifikace po letní přestávce byla pořádnou adrenalinovou záležitostí se šťastným koncem. Prvním klikařem se stal Lando Norris, který po těžké nehodě v zatáčce Eau Rouge odešel bez zranění. Druhým šťastlivcem je George Russell, který s Williamsem získal fenomenální druhé místo a třetím, kdo se usmíval byl Max Verstappen, který získal pole position!

Štítky: GP Belgie kvalifikace Zveřejněno 28. 08 2021 — Vašek Štěpánek

Kvůli silnému dešti a velkému množství vody na trati byl start první části kvalifikace o dvanáct minut odložen. Namísto klasické hodiny 15:00 se vozy na trať vydaly až v 15:12. Jako první z boxů vyjel Nicholas Latifi.

Během chvíle byli na trati už všichni piloti a všichni měli obuté pneumatiky do mokra, až na jezdce Williamsu, ti měli přechodné. To se nakonec ukázalo jako správné rozhodnutí, jak Russell, tak Latifi okamžitě zajížděli o několik sekund rychlejší časy než zbytek pole.

Netrvalo dlouho a ostatní týmy přešly na přechodné pneumatiky také, a tak začal závod s časem. Trať začala osychat a tím zrychlovaly i jednotlivé monoposty. Téměř celé startovní pole se neustále předhánělo.

V prvních osmnácti minutách zajel nejrychlejší kolo Lando Norris s McLarenem. Solidní tempo měli také jezdci Williamsu, kteří postoupili dále. Z Q1 naopak nepostoupili: Giovinazzi, Tsunoda, Schumacher, Räikkönen a Mazepin.

Druhý kvalifikační segment provázala velká aktivita pilotů. I v Q2 na sebe upozornil nejrychlejších časem pilot McLarenu Lando Norris, za ním skončili piloti Mercedesu, kteří se na poslední chvíli dokázali probojovat do TOP 10.

Ve druhé části kvalifikace rozhodovaly opravdu malé rozdíly a rychle se měnilo průběžné pořadí. Své by o tom mohli říct i jezdci Ferrari, kteří byli v jednu chvíli na solidních pozicích a rázem nepostoupili do závěrečné části.

Jen pár vteřin před koncem se dokázal zachránit také Daniel Ricciardo, Australan se tak probojoval do závěrečného boje o pole position. Z Q2 nakonec nepostoupili: Leclerc, Latifi, Sainz, Alonso a Stroll.

Na začátku třetí části kvalifikace začalo na okruhu Spa-Francorchamps opravdu silně pršet, Sebastian Vettel dokonce volal po červených vlajkách (přerušení kvalifikace) a dočkal se, i když za nechtěných okolností.

Dosavadní hvězda kvalifikace Lando Norris na extrémně mokré trati uklouzl v zatáčce Eau Rouge a zdevastoval svůj oranžový McLaren, pilot je naštěstí v pořádku. Do zítřejšího závodu Norris odstartuje v lepším případě z 10. místa, reálnější je ale start z boxů.

Poslední část kvalifikace byla restartována až čtyřicet minut po Norrisově nehodě, jednak kvůli odklízení nečistot po incidentu pilota McLarenu a také proto, že přestávalo pršet a vedení závodu chtělo piloty na trať vyslat až v moment, kdy to bylo bezpečné.

Jako první z boxů vyjel vítěz minulého závodu Esteban Ocon, hned za ním se přidávali další jezdci. Všichni už měli nazuté přechodné pneumatiky a jako první do měřených kol najeli jezdci Mercedesu.

Po prvních pokusech držel prozatímní pole position Lewis Hamilton před druhým Verstappenem a třetím Bottasem. Pilot Red Bullu následně dokázal odpovědět a na poslední chvíli se dostal na pole position!

O skutečný šok se však postaral pilot Williamsu George Russell, který v závěru Q3 vytasil kolo z říše snů a dokázal získat druhé místo. Mladý Brit přitom porazil i pilota Mercedesu Hamiltona.

Za třetím Hamiltonem odstartuje zítra Daniel Ricciardo a Sebastian Vettel. Pierre Gasly porazil Péreze a odstartuje ze šestého místa. Osmou příčku nakonec získal Valtteri Bottas, který si ještě z Maďarska přivezl penalizaci 5 míst, to znamená 13. příčku pro zítřejší start.

Jako poslední v Q3 skončil Esteban Ocon na devátém místě, Lando Norris samozřejmě žádný čas zajet nemohl.