Kvadratura kruhu: Piloti Alpinu mohou bojovat, ale nesmí tím ztrácet čas

Po skvělém a nervy drásajícím souboji, který mezi sebou předvedli piloti francouzského týmu, mají i nadále Alonso s Oconem ve svých budoucích bitvách zelenou. Šéf týmu Szafnauer však zdůraznil, že se bojem nesmí ztrácet čas.

Štítky: Alpine Esteban Ocon Fernando Alonso Otmar Szafnauer Zveřejněno 5. 04 2022 — Vašek Štěpánek

Tato dvojice mezi sebou bojovala v úvodní fázi Velké ceny Saúdské Arábie. Ocon s Alonsem si nic nedarovali a hned dvakrát nebylo vůbec daleko k velké nehodě. Šéf týmu Otmar Szafnauer na boxové zídce jen bezmocně seděl s hlavou v dlaních.

Růžové monoposty svým vzájemným soubojem ale ztrácely na soupeře vpředu a zezadu se přibližovali seveřani Bottas s Magnussenem. Ocon byl následně vyzván, aby držel pozici a zchladil své brzdy a pneumatiky.

Krátce na to se pilot Alfy Romeo dostal mezi Alpiny, kde se také držel po poměrně dlouhou dobu závodu. Bottas však musel kvůli technickým problémům odstoupit, stejně tak, jako Alonso. Ocon dojel na šestém místě a zajistil týmu další důležité body.

„Bylo to trochu hektické, protože v Džiddě se jezdí opravdu rychle a zdi jsou od trati velmi blízko. Nakonec ale udělali (Alonso a Ocon) přesně to, co jsme si před závodem říkali, nekolidovali spolu, což je skvělé.

Byla to opravdu skvělá show, závodili spolu velmi tvrdě, ale s respektem a bez kontaktu. Takže není zatím důvod zasahovat do jejich bojů na trati. O bitvách na trati je celá podstata F1, musíme piloty nechat závodit. Diváci viděli přesně to, co chtějí.

Když jsem měl hlavu v dlaních, nebylo to proto, že bych se bál nehody. Udělal jsem to z toho důvodu, že jsme ztráceli čas, opravdu hodně času a auta za námi se rychle blížila, nakonec nás i jedna Alfa Romeo předjela,“ okomentoval souboj z Džiddy Szafnauer.

Šéf Alpinu má za sebou už několik turbulentních období v jednom týmu. V letech 2017 a 2018, kdy Szafnauer šéfoval Force Indii, došlo k několika nehodám mezi Sergiem Pérezem a trochu ironicky Estebanem Oconem.

Tehdy se stáj uchýlila k týmovým příkazům a jezdcům bylo zakázáno mezi sebou bojovat, tou hlavní věcí je sbírání bodů pro tým. Szafnauer tuto možnost nevylučuje ani teď, kdy sedí v čele Alpinu, bude-li si to situace žádat.

„Nevím, co se stane v budoucnu, kdybych to věděl, okamžitě jedu do Vegas. Myslím si ale, že naši jezdci v Džiddě ukázali vzájemný respekt a můžeme se na ně spolehnout. Samozřejmě, nejdůležitější věcí je pro mě tým.

Pokud bude Alpine sbírat body jako tým, budu spokojen. To je má filosofie, tým je vždy na prvním místě a až potom se mohou objevovat nároky jezdců. Pokud se situace vyhrotí i tady, můžete si být jistí, že budu první, kdo zasáhne,“ vzkázal Szafnauer.