Kubicova šance na návrat do F1? Osmdesát až devadesát procent!

Robert Kubica nepřímo přiznal, že se pokouší o návrat do formule 1 s Renaultem. Během testu ve Valencii byl totiž rychlejší než testovací jezdec a na simulátoru se bez potíží vyrovná časům Nika Hülkenberga.

1 Štítky: Robert Kubica Zveřejněno 4. 07 2017 — Lukáš Štěrovský

Dvaatřicetiletý Polák se letos „vrátil“ do formule 1, když na začátku června testoval monopost Lotus z roku 2012. Později vyšlo najevo, že Kubica byl rychlejší než současný testovací jezdec Renaultu Sergej Sirotkin a na simulátoru se hravě vyrovná jedničce francouzské stáje Niku Hülkenbergovi.

Přestože Renault prohlásil, že Kubica není v jeho hledáčku pro rok 2018, ve světle stále silnějších spekulací ohledně konce Palmera to vypadá, že Polák by se nakonec skutečně mohl vrátit do královny motorsportu – a to i přes stále limitující pravou paži, která byla vážně poškozena během skoro osudné nehody v rally před šesti lety.

Šéf Renaultu Cyril Abiteboul potvrdil, že výkony Palmera nejsou dostatečné a požaduje zlepšení. Pozitivní zprávou pro Brita není ani fakt, že podle posledních spekulací Renault plánuje uspořádat pro Kubicu další test vozu. Ten by měl přijít na konci července.

Je otázkou, co tímto testem Renault sleduje. Něco málo naznačil sám Kubica. „Kdybyste se mě zeptali před prvním testem, jak reálný je můj návrat do F1, řekl bych tak deset až dvacet procent. Čas běží, stárnu. V F1 je vše tak rychlé, že někteří lidé zapomínají. Ne všichni, ale někteří. Protože jsem velký realita, aktuální šance na návrat bych viděl tak na osmdesát až devadesát procent.“

Minimálně lehce překvapivé prohlášení Poláka je podpořené další jízdou, kterou Kubica absolvoval s Lotusem E20 během Festivalu rychlosti v Goodwoodu, který se konal od čtvrtka do neděle. Vítěz jedné Grand Prix připouští, že sebevědomí začal čerpat právě po úspěšném testu ve Valencii.

F1 na festivalu rychlosti v Goodwoodu pohledem sociálních sítí

„Na základě toho, jak znáte sami sebe, si vytváříte vlastní otazníky. Po prvním výjezdu ve Valencii ale všechny zmizely. Bylo to mnohem snazší, než jsem si pomyslel. Dalo mi to pocit jistoty a dostalo mě to na úplně jinou úroveň, kdy jsem mohl zkusit získat lepší cit pro vůz a podat lepší výkon.“

Renault přiznal, že na volantu musel provést drobné kosmetické úpravy s ohledem oslabenou pravou Kubicovu paži. Pro jezdce to ale žádný problém nebyl. „Jakmile jsem získal pocit pohodlí nebo řekněme, když zmizel pocit omezení – asi během tří kol –, mohl jsem se soustředit na to, abych se dostal do správného rytmu. Byl jsem překvapen tím, jak to šlo. Přišlo mi, že jsem neřídil měsíc, ne šest let.“

A co teda bude s Kubicou dál? „Můj první cíl byl zjistit, jestli jsem schopný zase jet. Víceméně je splněn. Zadruhé, pokud se budeme bavit vážně, je třeba postupovat pomalu a krok za krokem. F1 je těžká soutěž a já nezávodil hodně dlouho. Ale myslím, že většina mých pochybností je pryč a jsem se sebou spokojen.

Byla to pro mě velká úleva, protože se jednalo o test ve stylu ‚buď, anebo‘. Buď to půjde, nebo mám dveře do formule 1 navždy zavřené,“ dodává Robert Kubica.

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Kubicova šance na návrat do F1? Osmdesát až devadesát procent!”

  1. villonso napsal:

    Siemka!

Napsat komentář