Kteří (ex)piloti F1 budou startovat ve 24h Le Mans? Premiéra pro Doohana
Ikonická čtyřiadvacetihodinovka na okruhu de la Sarthe se nezadržitelně blíží a jako každý rok najdeme na soupisce mnoho jmen známých z královny motorsportu. Koho letos sledovat?
Odpočítávání běží. Na start 94. ročníku legendárního vytrvalostního závodu, který je naplánován na 13. června, nastoupí celkem 62 vozů, přičemž hned 21 jezdců bylo součástí týmů formule 1 (19 ve třídě hypercar, dva ve třídě LMP2).
HYPERCAR
TOYOTA GAZOO RACING
Největší zastoupení pilotů z F1 má Toyota Gazoo Racing. Voze #7 a #8 se bude střídat šestice pilotů – Kamuj Kobajaši, Mike Conway, Nyck de Vries, Sébastien Buemi, Brendon Hartley, Rio Hirakawa.
Toyota #7 – Kamuj Kobajaši, Mike Conway, Nyck de Vries
Zatímco Conway plnil u Hondy pouze roli rezervního jezdce, tak Kobajaši s de Vriesem byli stálými jezdci. Japonec strávil v F1 celkem pět sezon, během nichž hájil barvy Toyoty (2009), Sauberu (2010-2012) a Caterhamu (2014). Jeho nejlepším umístěním bylo třetí místo před domácími fanoušky na Suzuce. Stejně jako Conway letos nastoupí na start 24h Le Mans už po 11., přičemž v roce 2021 spolu slavili vítězství.
De Vries na své působení v F1 nejspíše nevzpomíná zcela v dobrém. Poté, co jako záskok ve Williamsu zazářil v GP Itálie 2022, dostal další rok příležitost u AlphaTauri. Jenže tam se mu nepodařilo navázat na své výkony a po 10 závodech byl vyhozen. Chuť si spravil vloni v Le Mans, když dojel v doprovodu José Marii Lopéze a Kobajašiho na skvělém druhém místě.
| Jméno | počet startů v F1 | počet startů v Le Mans | Nejlepší výsledek |
|---|---|---|---|
| Kamui Kobayashi | 75 (Toyota, Sauber, Caterham) | 11 | 1. (2021 - hypercar) |
| Mike Conway | testovací jezdec (Honda) | 11 | 1. (2021 - hypercar) |
| Nyck de Vries | 11 (Williams, AlphaTauri) | 6 | 2 (2024 - hypercar) |
Toyota #8 – Sébastien Buemi, Brendon Hartley, Rio Hirakawa
Posádka druhé toyoty se skládá z dvojice pilotů, kteří prošli juniorkou Red Bullu. Mezi lety 2009-2011 usedal do vozu Toro Rosso Sébastien Buemi, který je z šestice japonského týmu nejzkušenějším pilotem v Le Mans, jelikož má na kontě už úctyhodných 13 startů a k tomu čtyři absolutní prvenství.
Brendona Hartleye potkal podobný osud jako de Vriese. Do monopostu naskočil čtyři závody před koncem sezony 2017, aby po neuspokojivé sezoně 2018 dostal padáka. Ale i on později ukázal, že je velmi kvalitní pilot, a to zejména ve vytrvalostních závodech. V roce 2019 a 2022 přidal další dva triumfy k tomu z roku 2017 v kategorii hypercar (dříve LMP1).
Nejmladším přírůstkem do týmu je Rio Hirakawa, který ve formuli 1 od minulého roku působí jako rezervní jezdec. Vloni byl součástí McLarenu, než byl na začátku tohoto roku oznámen coby náhradník u Alpine, jenže později přestoupil k Haasu. Přestože je nejmladší, rozhodně nepatří ve WEC mezi zelenáče. Čtyřiadvacetihodinovky se zúčastní už popáté, přičemž v roce 2022 stál na stupínku nejvyšším.
| Jméno | počet startů v F1 | počet startů v Le Mans | Nejlepší výsledek |
|---|---|---|---|
| Sébastien Buemi | 55 (Toro Rosso) | 14 | 1. (2018-2020, 2022 - hypercar/LMP1) |
| Brendon Hartley | 25 (Toro Rosso) | 12 | 1. (2017, 2019, 2022 hypercar/LMP1) |
| Ryo Hirakawa | rezervní pilot (McLaren, Alpine, Haas) | 6 | 1. (2022 - hypercar) |
CADILLAC
Američané rovněž angažovali hned sedm závodníků, jež sbírali zkušenosti i v královně motorsportu. Tým Hertz nasadí Willa Stevense, Alexandera Lynna, Sébastiena Bourdaise a Jacka Aitkena.
Cadillac #12 (Jota) – Will Stevens, Alex Lynn
Stevens debutoval v roce 2014 za Caterham v závěrečném závodě sezony a následující ročník absolvoval s Marussií. Na body nikdy nedosáhl. Jeho maximem bylo 14. místo v Grand Prix Ruska. V Le Mans skončil první dvakrát – v roce 2017 v GTE Am a v roce 2022 v LMP2.
Naopak Lynn se stálého angažmá nikdy nedočkal. Tři roky se musel spokojit pouze s rolí testovacího a vývojového jezdce u Lotusu (2014) a Williamsu (2015-2016). Úspěchy přišly až s přestupem do světa vytrvalostních závodů. V roce 2020 ovládl se svoji posádkou kategorii GTE Pro.
| Jméno | počet startů v F1 | počet startů v Le Mans | Nejlepší výsledek |
|---|---|---|---|
| Will Stevens | 18 (Caterham, Marussia) | 10 | 4. (2025 - hypercar) |
| Alex Lynn | testovací / vývojový jezdec (Lotus, Williams) | 9 | 4. (2025 - hypercar) |
Cadillac #38 (Jota) – Sébastien Bourdais, Jack Aitken
Do druhého vozu týmu Jota s číslem 38 usedne Sébastien Bourdais a Jack Aitken. Bourdais je dalším odpadlíkem juniorky Red Bullu, který prorazil ve WEC a v Le Mans, které ovládl čtyřikrát – z toho třikrát v řadě – září. Šampiona F1 z roku 2009 Jensona Buttona nahradí Jack Aitken.
Také Aitken dostal ochutnávku toho, jak probíhá závod formule 1. V sezoně 2020 jej Williams posadil v Sachíru do monopostu George Russella, který v Mercedesu zaskakoval za nemocného Lewise Hamiltona. Na to, že tehdy 24letý Brit neměl s vozem F1 prakticky žádné zkušenosti, si vedl v porovnání s Nicholasem Latifim relativně obstojně – v kvalifikaci na něj ztratil necelou desetinu sekundy. Posléze však další příležitost už nepřišla. Štěstí šel tedy zkusit do vytrvalostních závodů. V nižší kategorii LMP2 Pro Am před třemi lety obsadil páté místo. Letos to bude popáté, co odstartuje v hypercarech.
| Jméno | počet startů v F1 | počet startů v Le Mans | Nejlepší výsledek |
|---|---|---|---|
| Sébastien Bourdais | 55 (Toro Rosso) | 18 | 1. (2018-2020, 2022 - hypercar) |
| Jack Aitken | 1 (Williams) | 4 | 5. (2022 - LMP2 Pro Am) |
BMW M TEAM WRT
BMW #15 – Raffaelle Marciello, Kevin Magnussen
Posádku BMW #15 budou tvořit Raffaelle Marciello, který byl v roce 2015 testovacím pilotem Sauberu, a formulový veterán Kevin Magnussen.
Dán byl součástí startovní listiny F1 s přestávkami 10 let. První dva roky strávil v McLarenu (2014-15). Následovala roční štace u Renaultu, než na čtyři roky zakotvil u Haasu, který jej o dva roky později znovu povolal do služby jakožto náhradu za Nikitu Mazepina. V roce 2021 si stihl odskočit do Le Mans, kde ve třídě LMP2 skončil na 17. místě. Ještě hůř dopadl v roce 2025 při svém debutu Marciello, který cíl neviděl. Vloni oba poprvé nastoupili v nejvyšší kategorii, přičemž byli nejhorším hypercarem v cíli.
| Jméno | počet startů v F1 | počet startů v Le Mans | Nejlepší výsledek |
|---|---|---|---|
| Raffaelle Marciello | testovací jezdec (Sauber) | 2 | 31. (2025 - hypercar) |
| Kevin Magnussen | 185 (McLaren, Renault, Haas) | 2 | 17. (2021 - LMP2) 31. (2025 - hypercar) |
GENESIS MAGMA RACING
Genesis #17 – André Lotterer
Průběh Lottererovy kariéry v F1 je poněkud kuriózní a zároveň extrémně krátký. V sezoně 2001 si tehdy mladičkého Němce vzal pod křídla Jaguar, v němž působil dva roky jako testovací pilot.
Jeho první a zároveň poslední příležitost ukázat své kvality přišla až o 12 let později. Vítěz Le Mans pro GP Belgie 2014 nahradil Kamuje Kobajašiho a ve 32 letech se stal nejstarším debutantem v historii šampionátu. Závod pro něj ale skončil už po úvodním kole, když mu vypověděla technika. Byť se ve formuli 1 neprosadil, talent mu rozhodně nescházel. Kromě dvou mistrovských titulů ve WEC a tří prvenství v Le Mans se stal dvojnásobným šampionem v Super GT a jeden titul získal v Super Formuli.
Po roce v LMP2 se vrací do hypercarů s nováčkem na startovním roštu, týmem Genesis (luxusní divize Hyudaie).
| Jméno | počet startů v F1 | počet startů v Le Mans | Nejlepší výsledek |
|---|---|---|---|
| André Lotterer | 1 (Caterham) | 14 | 1. (2011-2012, 2014 - LMP1 / LMP1-H) |
ALPINE ENDURANCE TEAM
A424 #32 – Antonio-Felix da Costa
Da Costa je posledním účastníkem Le Mans, který neprošel sítem juniorského programu Red Bullu. Před tím, než si jej vyhlédla rakouská stáj, testoval v roce 2010 pro Force Indii. Ačkoliv byl u týmu z Milton Keynes dlouhé tři roky (2012-2015), povýšení se nikdy nedočkal. Svůj talent naplno využil až ve formuli E, kterou v sezoně 2019/20 ovládl. O dva roky později následoval triumf v Le Mans v LMP2.
Letos se poprvé představí v nejvyšší kategorii s Alpine po boku Charlese Milesiho a Ferdinanda Habsburga.
| Jméno | počet startů v F1 | počet startů v Le Mans | Nejlepší výsledek |
|---|---|---|---|
| Antonio Félix da Costa | testovací jezdec | 7 | 1. (2022 - LMP2) |
(FERRARI) AF CORSE
Ferrari #50 – Antonio Fuoco
Fuoco se sice nikdy nepostavil na start závodu F1, ale už devátým rokem je vývojovým a testovacím jezdcem Ferrari, se kterým vloni v Le Mans triumfoval.
Ferrari #51 – Antonio Giovinazzi
I druhá posádka Ferrari závodící s číslem #51 opanovala legendární vytrvalostní závod, a to v roce 2023, kdy za volantem seděl mimo jiné i Giovinazzi. Dlouhovlasý Ital nastupoval ve formuli 1 za Sauber v roce 2017 a po roční pauze pak zůstal s týmem až do sezony 2021. Vrcholem jeho kariéry bylo páté místo v GP Brazílie 2019.
Ferrari #83 – Robert Kubica
Kubica se stal nejúspěšnějším Polákem ve formuli 1. Má na kontě celkem 99 startů. Svými výkony poutal nemalou pozornost. Blýskl se zejména v době, kdy jezdil za BMW Sauber. V roce 2008 všechny uchvátil svým výkonem, když ovládl GP Kanady. Jeho hvězda uhasla vážnou nehodou v rallye. Kubica se sice snažil o návrat a ačkoliv se to zdálo jako hrdinský čin, dopadlo to spíše katastrofou. Přesto ale na závodění nezanevřel a nadále aktivně závodí. Než postoupil v Le Mans do té nejvyšší kategorie, nastupoval v LMP2, kde se mu dařilo. Dvakrát za sebou – v roce 2022 a 2023 – dokončil se svými parťáky na skvělém druhém místě. Po nevydařeném debutu ve žlutém ferrari v hypercarech v roce 2024, kdy jeho posádka závod nedokončila, vloni přišlo kýžené vítězství.
| Jméno | počet startů v F1 | počet startů v Le Mans | Nejlepší výsledek |
|---|---|---|---|
| Antonio Fuoco | vývojový / testovací jezdec (Ferrari) | 5 | 1. (2024 - hypercar) |
| Antonio Giovinazzi | 62 (Sauber) | 4 | 1. (2023 - hypercar) |
| Robert Kubica | 99 (Sauber, Renault, Williams, Alfa Romeo | 5 | 1. (2025 - hypercar) |
PEUGEOT TOTALENGINES
Peugeot #93 – Paul di Resta, Stoffel Vandoorne
Vloni už týmovými kolegy byli, ale nestřídali se. Letos bude di Resta s Vandoornem sdílet vůz s číslem 93.
Di Resta strávil ve formuli 1 tři sezony v týmu Force India, se kterou získal dvě čtvrtá místa. Ačkoliv se zdálo, že Skotovo působení v královně motorsportu skončilo, přišlo nečekané povolání Williamsem o tři roky později, když v Maďarsku zaskakoval za nemocného Felipeho Massu. Závod nedokončil kvůli úniku oleje. V Le Mans se postaví na start posedmé. Jeho nejlepším výsledkem je vítězství v kategorii LMP2 ze roku 2020.
Vandoorne je jedním ze smolařů McLarenu. Do týmu přišel v době, kdy byl beznadějně ztracený a světlo na konci tunelu bylo v nedohlednu. Debut měl tak prokletě náročný, přesto ale dokázal vykřesat v GP Bahrajnu 2016 solidní výsledek a získal svůj premiérový bod v F1. Poté absolvoval se stájí z Wokingu dva protrápené ročníky, aby dostal na konci sezony 2018 sbohem. Další kroky pak směřovaly do vytrvalostních závodů a ikonického Le Mans.
| Jméno | počet startů v F1 | počet startů v Le Mans | Nejlepší výsledek |
|---|---|---|---|
| Paul di Resta | 59 (Force India, Williams) | 7 | 1. (2020 - LPM2) |
| Stoffel Vandoorne | 42 (McLaren) | 4 | 2. (2021 - LMP2) |
Peugeot #94 – Théo Pourchaire
Šampion F2 z roku 2023 nikdy nedostal ve formuli 1 plnohodnotnou šanci ukázat svůj potenciál. Od roku 2022 do roku 2025 byl testovacím a vývojovým jezdcem Alfy Romeo / Sauberu a letos jej angažoval Mercedes na pozici vývojového pilota.
| Jméno | počet startů v F1 | počet startů v Le Mans | Nejlepší výsledek |
|---|---|---|---|
| Théo Pourchaire | Rezervní / testovací pilot (Sauber - 2022-2024, Mercedes - 2026) | 2 | 25. (2025 - LMP2) |
LMP2
NIELSEN RACING
Oreca 07 #24 – Jack Doohan
Po katastrofálním krátkém angažmá u Alpine ve formuli 1 Doohan přesedlal do vytrvalostních závodů. V evropské Le Mans Seires má odjeté dva závody, přičemž v obou případech dojel v nejlepší 10. Ovšem čtyřiadvacetihodinový závod pojede úplně poprvé.
| Jméno | počet startů v F1 | počet startů v Le Mans | Nejlepší výsledek |
|---|---|---|---|
| Jack Doohan | 7 (Alpine) | - | - |
VECTOR SPORT
Oreca 07 #26- Pietro Fittipaldi
Vnuk legendárního Emersona Fittipaldiho, Pietro, se dočkal svého debutu ve formuli 1 v roce 2020, když v GP Sachíru naskočil za zraněného Romaina Grosjeana. Po druhé jej nahradil ve finále v Abú Dhabí. Přestože v Bahrajnu skončil poslední, tehdejší šéf týmu Günther Steiner byl s jeho výkonem spokojený vzhledem k tomu, že Fittipaldi do vozu nasedl po roce. Sice stálé angažmá nedostal, ale v týmu zůstal i nadále coby rezervní pilot. Neexistuje pilot, který by netoužil být součástí startovní listiny pro 24h Le Mans. Fittipaldi není výjimkou. Pro osmadvacetiletého Američana se bude jednat o třetí start v kategorii LMP2 – jeho nejlepším umístěním byla 13. příčka (2023).
| Jméno | počet startů v F1 | počet startů v Le Mans | Nejlepší výsledek |
|---|---|---|---|
| Pietro Fittipaldi | 2 (Haas) | 3 | 13. (2023 - LMP2) |






