Které ženy startovaly ve formuli 1

Při příležitosti Velké ceny Velké Británie 2022 odstartovala na okruhu Silverstone iniciativa ‚More than Equal‘, která si dala za úkol najít talentovanou ženu, které se bude pomáhat až k zisku titulu mistryně světa formule 1. Při této příležitosti nabízíme historický pohled na ženy, která se v minulosti do F1 dostaly.

Štítky: F1 Historie ženy v motorsportu Zveřejněno 3. 07 2022 — Vašek Štěpánek

V historii se ve formuli 1 objevilo pět žen, které se zúčastnily soutěžního víkendu. Jen dvě z nich se ale dokázaly kvalifikovat do závodu a jen jedna dokázala získat bod, respektive půl bodu – závod byl tehdy předčasně přerušen.

Rekordmankou v počtu účastí se stala Lella Lombardi, Italka, která se v letech 1974–1976 zúčastnila 17 víkendů formule 1. Nastoupila však ‚jen‘ do 12 závodů a v jednom získala necelý bod, stalo se tak ve Španělsku v roce 1975.

Jihoafrická závodnice Desiré Wilson se také zapsala do historie. V roce 1980 dokázala s vozem F1 vyhrát závod. Nejednalo se ale o oficiální část šampionátu F1, nýbrž o závod v sérii British Aurora F1 Championship. Stalo se tak na britském okruhu Brands Hatch.

Historie

Pionýrkou žen ve formuli 1 se stala Italka Maria Teresa de Filippis, která v letech 1958–1959 odjela tři závody. Nejlepším výsledkem bylo desáté místo. De Filippis ale musela následně v F1 skončit kvůli závodní přilbě, která neodpovídala bezpečnostním standardům.

Nová česká iniciativa si dala za cíl najít ženu, která vyhraje závod F1

Trvalo dalších patnáct let, než se do nejvyšší kategorie motorsportu dostala další pilotka – již zmíněná Lella Lombardi. Ta odjela 17 závodů a dodnes je jedinou ženou, která získala půl bodu za šesté místo při Grand Prix Španělska roku 1975.

O rok později se soutěžního víkendu zúčastnila Britka Divina Galica. Společně s Lellou Lombardi se postaraly o milník, který vzpomíná na účast více žen během víkendu F1. Bohužel, ani jedna závodnice se nedokázala kvalifikovat do závodu.

V roce 1980 přišla výše zmíněná Desiré Wilson z Jihoafrické republiky. Ta se snažila kvalifikovat do Velké ceny Velké Británie, neúspěšně. Následně přišel úspěch na okruhu Brands Hatch v sérii British Aurora a na počest závodnice je na okruhu tribuna s jejím jménem.

Poslední ženou, která se zúčastnila víkendu F1 byla Italka Giovanna Amati v roce 1992. Amati se snažila kvalifikovat do tří závodů, ani jeden pokus ji nakonec nevyšel. Závodnice pak byla nahrazena jistým Damonem Hillem.

Přehled

Jméno Aktivní roky Týmy Účasti (starty) Body
Maria Teresa de Filippis 1958–1959 Maserati, Porsche 5 (3) 0
Lella Lombardi 1974–1976 March, RAM, Williams 17 (12) 0,5
Divina Galica 1976, 1978 Surtees, Hesketh 3 (0)
Desiré Wilson 1980 Williams 1 (0)
Giovanna Amati 1992 Brabham 3 (0)

Nedávná minulost

I když jsme se v posledních letech nedočkali ženského pohlaví ve formuli 1 během soutěžního víkendu, talentovaných závodnic je více než dost. Potvrzuje to i četné zastoupení testovacích jezdkyň velkého množství týmů.

V roce 2014 Sauber (dnešní Alfa Romeo) najal závodnici z IndyCar Simonu de Silvestro. Totéž Sauber udělal i v roce 2017, kdy podepsal smlouvu a kolumbijskou závodnicí Tatianou Calderon – závodnice se tak stala rezervní jezdkyní a v roce 2018 testovala v Mexiku.

Williams se v roce 2019 rozhodl podobně – poslední dva roky je ve stáji z Grove rezervní jezdkyní pilotka Jamie Chadwick, který v letech 2019 a 2021 vyhrála titul v ženské formulové sérii W Series a letos v ní závodí také.

A kdy naposledy byla žena součástí soutěžního víkendu F1? Bylo to v roce 2014 na Silverstonu, kdy s Williamsem testovala Susie Wolff, manželka Tota Wolffa, který je šéfem Mercedesu. Od té doby stále čekáme…